StoryEditor

Niektoré štátne nemocnice majú prehnané a nepodložené požiadavky

17.01.2008, 10:27
Autor:
TASRTASR
Prehnané a nepodložené požiadavky niektorých štátnych nemocníc, ktoré nezaručujú nárast kvality pre poistencov a nerešpektujú reálne finančné zdroje zdravotných poisťovní(ZP), sú podľa Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) hlavným dôvodom napätej situácie v uzatváraní zmluvných vzťahov medzi nemocnicami a ZP.

"ZP majú povinnosť zo zákona nakupovať zdravotnú starostlivosť kvalitnú, dostupnú a nakupovať ju účelne a efektívne. Často požiadavky zdravotníckych zariadení nie sú podložené tým, že ide o kvalitnú starostlivosť a účelnosť je tam ťažko preukázateľná," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi prezident ZZP Igor Dorčák.
Zariadenia sa podľa združenia odvolávajú často na nariadenie o verejnej minimálnej sieti a povinnosť ZP uzavrieť s nimi zmluvný vzťah, čo sa dá podľa ZZP chápať ako zneužívanie svojho postavenia vyplývajúceho z tejto legislatívnej úpravy.
"Pokiaľ by poisťovne na takúto hru pristúpili, znamenalo by to, že nebudú mať dostatok zdrojov na to, aby nakúpili zdravotnú starostlivosť v iných menších nemocniciach," zdôraznil Dorčák. Dôsledkom by mohlo byť podľa jeho slov narušenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Poisťovne teda avizujú, že budú nakupovať zdravotnú starostlivosť na základe potrieb svojich poistencov, a tam kde sa poskytuje efektívna kvalitná zdravotná starostlivosť.
"Navýšenie sa pohybuje v niektorých prípadoch od 30 do 190 percent za jeden hospitalizovaný prípad oproti minulému roku," uviedol Dorčák a dodal, že na takéto navýšenie nemajú poisťovne zdroje. Niektoré ZP navyšovali v minulom roku svoje úhrady smerom k zariadeniam ústavnej zdravotnej starostlivosti od 20 do 30 percent medziročne.
"Ak by došlo v tomto roku ešte k ďalšiemu takému výraznému požadovanému navýšeniu, môže to významne narušiť stabilitu systému a určite by na to doplatili niektorí ďalší poskytovatelia," skonštatoval Dorčák.
V súčasnosti z pohľadu poisťovní v združení ide iba o niektoré špecifické nemocnice, väčšinou sú zmluvy ešte platné do konca apríla či do pol roka. Ide teda iba o niekoľko prípadov, ktoré sú momentálne v procese dohodovania. "Avizujeme to skôr ako pohľad združenia do budúcnosti, teda keď budeme pripravovať zmluvné vzťahy k aprílu," vysvetlil Dorčák.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. december 2024 04:56