"Je to dokončenie dlhého procesu, za ktorým stáli ľudia, ktorí sa stavali proti režimu už v päťdesiatych rokoch," konštatoval Budaj pre TASR. "Práve tu v Devíne umrel nejeden z utečencov, ktorý sa odmietal vzdať slobody pohybu," dodal. To, že dnes nepotrebujeme pri vstupe do Rakúska ani pas, považuje za veľký pokrok.
Budaj si pamätá na časy po Nežnej revolúcii takto: "V novembri 1989 sme prišli do Hainburgu, pričom v strede rieky vtedy kotvila loď s Karlom Krylom, ktorý spieval o práve získanej slobode." Vstup Slovenska do Schengenu vníma ako rovnako dôležitú udalosť.
Na podujatí, ktoré zorganizovala Mestská časť Bratislava-Devín a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko sa zúčastnila aj starostka mestskej časti Devín Ľuba Kolková, vicestarosta Hainburgu Paul Pagacs, starosta Eldelstalu Gerald Handing, starosta Bad Deutsch Altenburgu Jozef Gittel a starosta Wolfstahlu Gerhard Schödinger.
Verejnosť mohla bezplatne absolvovať plavbu do Hainburgu na výletnej lodi Kriváň. Program spestrilo vystúpenie Ľudovej hudby bratov Kuštarovcov a folklórneho súboru Lipa.