StoryEditor

Odvolávanie Mikulca: Neodovzdali sme riadenie krízy súkromnej firme, bránil sa minister

30.03.2022, 11:30
Autor:
TASRTASR
Nedostatky v rámci krízového riadenia či civilnej ochrany sú podľa neho výsledkom drancovania štátu z čias vlád Smeru.

 Štát sa nikdy nezbavil zodpovednosti a nikdy neodovzdal riadenie utečeneckej krízy súkromnej firme. Vyhlásil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v pléne Národnej rady (NR) SR počas diskusie k návrhu na jeho odvolanie.

Pripustil, že zo začiatku krízy nefungovali procesy ideálne. Vzhľadom na limity a ďalšie technické zabezpečenie potrebovali podľa neho zabezpečiť súkromnú firmu.

Nedostatky v rámci krízového riadenia či civilnej ochrany sú podľa neho výsledkom drancovania štátu z čias vlád Smeru-SD. Odmietol, že by sa niekto na zákazke obohacoval.

"Krízové riadenie nezlyhalo, ale došlo na svoje limity. Práve v tom momente sme využili aj súkromnú firmu, ktorá má bohaté skúsenosti s obrovským množstvom ľudí," povedal Mikulec.

Firma bola podľa neho využitá len na pomoc vo veľkokapacitnom centre v Michalovciach. Štát potreboval ďalšie stany a technické zabezpečenie, pokiaľ chcel zabezpečiť adekvátne podmienky pre utečencov. Išlo podľa neho o konsenzuálne rozhodnutie štábu v Sobranciach za účasti ministra dopravy a ďalších predstaviteľov štátu.

Na štábe padla podľa neho otázka, či vie niekto z prítomných odporučiť niekoho, kto by to vedel v krátkom čase zabezpečiť.

"Došlo k odporučeniu firmy Dustream, ktorá mala na to kapacity technické aj personálne," skonštatoval Mikulec s tým, že firma to vedela zabezpečiť za víkend. Aj Úrad pre verejné obstarávanie podľa neho skonštatoval, že v takejto situácii je priame rokovacie konanie v poriadku. "Nie je pravdou, že sa tu niekto obohacuje," dodal.

Mikulec odkázal šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi, že nechutne využíva utečeneckú krízu na získanie politických bodov. Minister pripomenul, že od začiatku utečeneckej krízy pôsobili na prechodoch a v ich blízkosti všetky zložky štátu.

Štát podľa Mikulca vytvoril všetky štruktúry, ktoré potrebuje na riadenie krízy, ktorá je v gescii nielen Hasičského a záchranného zboru, ale aj iných zložiek záchranného systému.

"Obrovskou mierou nám pomohli dobrovoľné organizácie, ktoré odviedli úžasnú prácu," dodal s tým, že dobrovoľnícke organizácie boli zapojené aj do riadenia a do koordinácie. Upozornil, že napríklad v rámci civilnej ochrany chýbal ľuďom potrebný tréning a výcvik, za čo nesú zodpovednosť bývalé vlády.

Poslanec Smeru Ľubomír Vážny pripomenul, že rezort vnútra aj iné rezorty majú stovky ľudí, ktorí sa zaoberajú krízovým manažmentom. Ladislav Kamenický (Smer) dodal, že nebyť starostov a primátorov okolitých obcí či dobrovoľníkov, situácia by sa nezvládala. Keď sa situácia upokojila, nastal podľa neho čas na "kšeft", preto ho dohodili najbližšiemu známemu.

V pléne vystúpil aj premiér Eduard Heger (OĽANO) a odprezentoval stanovisko vlády, ktorým kabinet nesúhlasí s návrhom na odvolanie Mikulca z funkcie.

01 - Modified: 2022-03-25 15:34:48 - Feat.: 0 - Title: Pellegrini vyzval premiéra, aby odvolal Mikulca z funkcie ministra vnútra 02 - Modified: 2022-03-25 16:27:55 - Feat.: 0 - Title: Mikulec sa svojho odvolávania pre nezvládnutie utečeneckej krízy neobáva 03 - Modified: 2022-03-27 13:09:48 - Feat.: 0 - Title: Ak Mikulec pochybil, OĽaNO bude konať, hovorí Budaj. Minister vnútra bude čeliť odvolávaniu
01 - Modified: 2022-11-25 13:55:04 - Feat.: - Title: Mikulca mrzí zneužívanie Lučanského smrti, Kolíková ocenila záver vyšetrovania 02 - Modified: 2022-11-24 10:04:19 - Feat.: - Title: Mikulec: Budeme žiadať Brusel o financie a usmernenie, ako vracať migrantov do tretích krajín 03 - Modified: 2022-11-21 14:43:22 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva pripravuje plán B, ak sa s lekármi nedohodnú 04 - Modified: 2022-11-21 07:47:41 - Feat.: - Title: Reportáž z hraníc: Do polovice decembra ich budú Česi vracať. Dovtedy im musia lekári liečiť svrab 05 - Modified: 2022-11-15 12:03:03 - Feat.: - Title: Mikulec spôsobil Slovensku medzinárodnú blamáž. Je to neschopný minister, vyhlásil Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. november 2022 18:17