Štát sa nikdy nezbavil zodpovednosti a nikdy neodovzdal riadenie utečeneckej krízy súkromnej firme. Vyhlásil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v pléne Národnej rady (NR) SR počas diskusie k návrhu na jeho odvolanie.
Pripustil, že zo začiatku krízy nefungovali procesy ideálne. Vzhľadom na limity a ďalšie technické zabezpečenie potrebovali podľa neho zabezpečiť súkromnú firmu.
Nedostatky v rámci krízového riadenia či civilnej ochrany sú podľa neho výsledkom drancovania štátu z čias vlád Smeru-SD. Odmietol, že by sa niekto na zákazke obohacoval.
"Krízové riadenie nezlyhalo, ale došlo na svoje limity. Práve v tom momente sme využili aj súkromnú firmu, ktorá má bohaté skúsenosti s obrovským množstvom ľudí," povedal Mikulec.
Firma bola podľa neho využitá len na pomoc vo veľkokapacitnom centre v Michalovciach. Štát potreboval ďalšie stany a technické zabezpečenie, pokiaľ chcel zabezpečiť adekvátne podmienky pre utečencov. Išlo podľa neho o konsenzuálne rozhodnutie štábu v Sobranciach za účasti ministra dopravy a ďalších predstaviteľov štátu.
Na štábe padla podľa neho otázka, či vie niekto z prítomných odporučiť niekoho, kto by to vedel v krátkom čase zabezpečiť.
"Došlo k odporučeniu firmy Dustream, ktorá mala na to kapacity technické aj personálne," skonštatoval Mikulec s tým, že firma to vedela zabezpečiť za víkend. Aj Úrad pre verejné obstarávanie podľa neho skonštatoval, že v takejto situácii je priame rokovacie konanie v poriadku. "Nie je pravdou, že sa tu niekto obohacuje," dodal.
Mikulec odkázal šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi, že nechutne využíva utečeneckú krízu na získanie politických bodov. Minister pripomenul, že od začiatku utečeneckej krízy pôsobili na prechodoch a v ich blízkosti všetky zložky štátu.
Štát podľa Mikulca vytvoril všetky štruktúry, ktoré potrebuje na riadenie krízy, ktorá je v gescii nielen Hasičského a záchranného zboru, ale aj iných zložiek záchranného systému.
"Obrovskou mierou nám pomohli dobrovoľné organizácie, ktoré odviedli úžasnú prácu," dodal s tým, že dobrovoľnícke organizácie boli zapojené aj do riadenia a do koordinácie. Upozornil, že napríklad v rámci civilnej ochrany chýbal ľuďom potrebný tréning a výcvik, za čo nesú zodpovednosť bývalé vlády.
Poslanec Smeru Ľubomír Vážny pripomenul, že rezort vnútra aj iné rezorty majú stovky ľudí, ktorí sa zaoberajú krízovým manažmentom. Ladislav Kamenický (Smer) dodal, že nebyť starostov a primátorov okolitých obcí či dobrovoľníkov, situácia by sa nezvládala. Keď sa situácia upokojila, nastal podľa neho čas na "kšeft", preto ho dohodili najbližšiemu známemu.
V pléne vystúpil aj premiér Eduard Heger (OĽANO) a odprezentoval stanovisko vlády, ktorým kabinet nesúhlasí s návrhom na odvolanie Mikulca z funkcie.