Hnutie OĽaNO bojuje od začiatku volebného obdobia na dvoch frontoch. Prvým je plnenie jeho základného cieľa očistiť spoločnosť od korupcie, druhým je kríza celého stredoeurópskeho priestoru vyvolaná pandémiou nového koronavírusu a vojnou na Ukrajine.
V diskusii v TASR TV to pri hodnotení prvej polovice volebného obdobia povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.
Podmienky na riešenie korupcie
Vláda pod vedením Igora Matoviča podľa neho vytvorila podmienky na riešenie problému korupcie.
"Policajti a vyšetrovatelia dostal pokyn, že môžu vyšetrovať kohokoľvek. Dnes si už žiaden bohatý a vplyvný človek nemôže byť istý, či mu večer nezaklope na dvere NAKA a nebudú ho vyšetrovať," povedal Šipoš.
V boji s pandémiou podľa neho hnutie urobilo aj chyby, po celý čas však bolo motivované snahou v chrániť životy a zdravie ľudí. "Keď to dnes hodnotíme z hľadiska skúsenosti, možno by sme to robili inak. Ale v daný moment sme robili maximum," tvrdí.
Reformné ambície
Pri boji s pandémiou sa OĽaNO podľa neho nemohlo oprieť o konsenzus s opozíciou, aký existoval v okolitých štátoch, a aj koaliční partneri sa správali ako opozícia v koalícii. Pripomenul nákup vakcíny Sputnik V, ktorý vyústil do výmeny vlády, Matovičovu nahradil kabinet Eduarda Hegera.
"Dostávali sme vtedy rôzne ultimáta, odstupovali ministri a my sme potrebovali vo veľmi ťažkej situácii zvládnuť túto krízu a pokračovať ďalej. Ukázalo sa, že Igor Matovič nie je človek, ktorý potrebuje byť prilepený na premiérsku stoličku. Podľa mňa veľmi rozumne urobil výmenu s Eduardom Hegerom a vtedy sa situácia upokojila," zhrnul Šipoš.
OĽaNO má podľa neho aj reformné ambície. "OĽaNO malo a má ambíciu presadiť počas nášho mandátu čo najviac reforiem. Začali sme s nimi v rámci koalície prví, či už je to reforma národných parkov alebo optimalizácia siete nemocníc," doplnil Šipoš.