Kúpele Bojnice zažívajú najväčší stavebný boom, plány vedenia pritom nie sú vôbec skromné, investovať chcú miliardy. "Realizácia kompletnej obnovy Čajky zatiaľ stojí pre nevyriešenú termálnu vodu,“ tvrdí obchodná riaditeľka Eva Gajdošová.
Kúpele na Slovensku začali pred piatimi rokmi prestavby a rozširovanie svojej ponuky, aby spĺňali požiadavky dnes už náročného klienta. Na jednej strane vznikli wellness centrá, športové centrá a podobne, no na druhej strane v širokej ponuke zaniklo akési špecifikum kúpeľov. Čím výnimočným sa kúpele Bojnice odlišujú od ostatných?
Nemôžem povedať, že by u nás zanikli špecifiká, pretože klasická liečba ostala na prvom mieste. V prvom rade je u nás lekárske vyšetrenie, podľa ktorého lekár vypíše škálu odporúčaných procedúr. Tie sme, samozrejme, obohatili o nejaké moderné wellness procedúry, ale základ ostáva, a to kúpeľná liečba. Naším špecifikom je najmä voda. Nemáme nejaké iné postupy ako ostatné kúpele. V skutočnosti nás odlišuje kvalita služieb i procedúr a zloženie vody. To je a aj do budúcnosti pre nás ostáva prioritou číslo jeden.
Kúpele Bojnice zaznamenali najvyšší rast klientov zo všetkých ostatných na Slovensku. Nestráca sa pri takomto kvante hostí ľudský individuálny prístup, necítia sa klienti ako "na bežiacom páse“?
Práve preto, že záujem je väčší, rozširujú sa kapacity. Teraz sme pristavili nový liečebný dom Lysec, kde je 140 lôžok a dokonca roka sa tam vytvorí priestor aj na procedúry. Momentálne, ako vidíte, je tu veľa ľudí čakajúcich na procedúry aj na bazény, pretože balneoterapia Lysca chýba a kapacita je predimenzovaná. Práve z tohto dôvodu sme prešli na predĺženie času čerpania procedúr. Donedávna sa čerpali do tretej popoludní a teraz je to možné do šiestej hodiny podvečer. Zamestnanci pracujú na dve smeny a dĺžka procedúry sa nezmenila. Ak raz trvá masáž dvadsať minút, tak ju masérka musí robiť dvadsať minút, aj keď má pred dverami množstvo zákazníkov. Klienti možno nevnímajú pozitívne, že procedúry čerpajú neskôr, ale je to len dočasné. Od nového roka budú v prevádzke nové vane, elektroliečba a podobne.
Budete mať dostatok liečivej vody na prevádzkovanie ďalšej balneoterapie?
Vody by malo byť dostatok, pretože máme až deväť prameňov, ktoré ani zďaleka nie sú využité na plno.
Viac než tretinu vašich klientov tvoria samoplatcovia. No stabilné zisky plynú od klientov zdravotnej poisťovne, ktorí chodia na dvoj- až trojtýždňové pobyty. Máte pre nich pripravené špeciálne balíčky?
Pre nás sú skutočne zaujímavý béčkoví klienti, ktorí si vyberajú sami, kam sa pôjdu liečiť, a všetky kúpele medzi sebou o nich bojujú. Pre týchto klientov sme práve teraz zdvihli úroveň stravovania. Doteraz mali štandardné stravovanie, aké ponúkajú aj ostatné kúpele. Pred dvoma týždňami sme posunuli štandard na nadštandard. To znamená, že k dispozícii sú švédske stoly, obedy a večere si hostia môžu vybrať z piatich až šiestich jedál. Plus sa týmto klientom poskytujú voľné vstupy do vonkajších bazénov, ktoré poisťovňa nehradí, lebo to nie sú liečebné procedúry, ale je to nadštandard. Pozitívne reakcie máme hlavne na stravovanie, lebo pokiaľ nie je človek nasýtený, je nespokojný. Tí, čo radi plávajú, veľmi oceňujú kúpanie vo vonkajších bazénoch. Je to to najatraktívnejšie, čo im môžeme ponúknuť.
Odrazili sa tieto zmeny aj na počte zákazníkov?
Momentálne máme kúpele plné a máme problém ľudí umiestniť. Teraz pobyty odkladáme.
Kúpele sa do povedomia ľudí dostali aj pre kauzy s čiernymi stavbami, ktoré tu vyrástli, konkrétne saunový svet a nedostavaný Lysec. Stretávate sa s otázkami alebo nejakými obavami vašich klientov?
Nie, to sa nestretávame. Veľa ľudí o tom nevie, alebo ich to netrápi. Som priamo v kontakte s klientmi a doteraz som nepočula a ani sa nestretla s mailmi alebo s telefonátmi od ľudí pre tento problém. Chodia k nám aj Bojničania, ktorí vedia o čo ide, a napriek tomu im to neprekáža. Možno je to aj tým, že sú so službami v našich kúpeľoch spokojní, a preto nemajú dôvod dovolávať sa čiernych stavieb.
Môžu problémy so stavebnými povoleniami ohroziť pobyty hostí?
Nie, nemôžu. Pretože iného ako peňažnej pokuty sa mesto nemôže domáhať.
Investičnou prioritou sa pre kúpele stalo kúpalisko Čajka, z ktorého by sa mal stať akvapark. Problémom je však termálna voda, ktorú chcete čerpať z nováckych baní. V akom štádiu je realizácia tohto plánu?
Realizácia kompletnej obnovy Čajky zatiaľ stojí práve pre nevyriešenú termálnu vodu. Novácke bane si štátnu vodu privlastňujú a zatiaľ nechcú povoliť jej odber.
Plány predsedu predstavenstva Slavomíra Eliáša na nasledujúcich desať rokov nie sú skromné. Desať miliárd pôjde na 3,5-kilometrovú infraštruktúru medzi kúpaliskom Čajka a kúpeľmi a do zvýšenia ubytovacích kapacít o tritisíc lôžok. Vytvoriť chcete aj dvetisíc voľných pracovných miest. Ktoré z takýchto dlhodobých plánov sa už začali?
Najprv sa do konca roka dokončí nový liečebný dom Lysec. Po ňom sa začne rekonštrukcia a prestavba liečebného domu Tríbeč, ktorý bude mať tiež vlastné stravovanie, procedúry i vonkajší bazén. Bez stavebného povolenia sa však pán riaditeľ do prestavby nepustí.
Tak ako majú Piešťany svojho barlolámača, majú bojnické kúpele od minulého roka bronzové súsošie dvoch dievčat naberajúcich vodu z prameňa. Zvykli si už vaši hostia na nový symbol a spájajú si ho s kúpeľmi?
Nie je to dlho v obehu na prospektoch a pravdepodobne nás hostia skôr spoznajú podľa starého symbolu. Potrebujeme ešte taký rok, aby sa to vžilo, no napriek tomu ľudia ho prijali veľmi pozitívne.
Cenník kúpeľov „KLASIK“ (týždenný pobyt) „DYNAMIK“ (týždenný pobyt) „VITAL“ (predĺžený víkend) „VITAL+“ (víkendový pobyt) |