Pri ceste do zahraničia a späť na Slovensko hrá dôležitú úlohu, do akej kategórie rizikových krajín cielená destinácie Slovensko radí.
Podobne si musí cestujúci zistiť, akú mieru rizikovosti naše úrady pripisujú štátu, z ktorého sa turisti vracajú. To určuje cestovateľský semafor.
To ako bude fungovať cestovateľský semafor podrobne pre HNtelevíziu vysvetlil Martin Klus:
Niektoré krajiny uvoľňujú pravidlá pre tých, ktorí v určitom časovom úseku prekonali ochorenie covid-19 alebo majú potvrdenie o očkovaní.
Napríklad v Nemecku sa cestovateľ nemusí testovať, ak je plne zaočkovaný, Rakúsko a Chorvátsko umožňuje vstúpiť do krajiny aj 22 dní po očkovaní prvou dávkou. Naopak napríklad Španielsko zatiaľ na vakcináciu neprihliada.
Grécko
Deň pred príletom, najneskôr o 22:59 nášho času (23:59 gréckeho) musí cestujúci vyplniť oficiálny elektronický formulár. Vo formulári uvedie plánované pobyty, presuny a kontakty v Grécku (vrátane PSČ), ako aj kontaktnú osobu pre prípad ochorenia.
Po vyplnení formulára dostane dokument s QR kódom, ktorý musí cestujúci po príchode predložiť či už v tlačenej alebo elektronickej forme.
Pri vstupe do krajiny navyše musí cestujúci predložiť PCR test vykonaný najviac 72 hodín pred cestou do Grécka, jeho výsledok musí byť aj v angličtine.
Test nemusí predkladať, ak má dôkaz o prekonaní choroby až deväť mesiacov od dátumu pozitívneho testu, či pokiaľ je najmenej štrnásť dní po kompletnom očkovaní.
Na letisku v Aténach môžete kúpiť PCR test za 60 eur, antigénny potom za 20 eur. Na niektorých miestach v Grécku či na gréckych ostrovoch cena PCR testu môže byť až 80 eur, cena antigénneho až 30 eur.
Treba sa pripraviť aj na náhodné zdravotné kontroly na letiskách. Tie zahŕňajú meranie teploty a rýchly antigénový test. Odmietnutie takejto kontroly môže znamenať zákaz vstupu do krajiny.
Španielsko
Zostáva vám 85% na dočítanie.