Na dnešnej tlačovej besede to oznámil predseda ZMOS Michal Sýkora. Podľa neho zmena vzorca nie je potrebná na to, aby sa zabezpečilo financovanie neštátnych základných umeleckých škôl (ZUŠ) a školských zariadení (ŠZ). Ich financovanie prešlo zo štátu na samosprávu od začiatku tohto roka. Zástupcovia miest a obcí ostro kritizovali presun tejto kompetencie bez potrebných peňazí. Vláda napokon odsúhlasila samosprávam dve mimoriadne dotácie, ktoré majú pokryť tohtoročné náklady. ZMOS na svojom rokovaní Rady a predsedníctva, ktoré sa skončilo dnes v Bratislave, súhlasilo s návrhom nariadenia vlády od ministerstva financií, aby sa od budúceho roka financovali neštátne ZUŠ a ŠZ z výnosu tzv. milionárskej dane. Podľa Sýkoru, ak výnosy budú postačovať na pokrytie nákladov, budú spokojní s riešením problému. Novela zaviedla pre neštátne ZUŠ a ŠZ trojročnú finančnú garanciu. Obce a mestá im musia dať 90 % potrebných peňazí.
Sýkora tvrdí, že nemožno dopustiť, aby obce a mestá nevedeli, koľko peňazí dostali na neštátne ZUŠ a ŠZ. "Nemôže to byť rozpustené medzi všetky mestá a obce, ale medzi tie, ktoré majú neštátne školy," povedal Sýkora. ZMOS zároveň vyjadril, že regionálne školstvo by sa malo naďalej financovať prostredníctvom normatívov. Za problém označil nevysporiadané školské areály, ktoré treba nevyhnutne obnoviť. Vyzval preto, aby sa tieto majetky čo najskôr vysporiadali.
Na rokovanie Rady ZMOS prišlo 102 zo 130 starostov a primátorov, ktorí sú členmi tohto združenia. S podpredsedom vlády pre európske záležitosti Dušanom Čaplovičom sa zaoberali aj otázkami, ako zvýšiť úspešnosť pri čerpaní eurofondov. Podľa Sýkoru sa dohodli na tom, že už sa nebudú meniť pravidlá hry pre projekty. Nepáči sa mu, keď štát upravuje podmienky pre predkladanie projektov a nemá lehotu, dokedy musí posúdiť projekty. ZMOS preto požadoval, aby si štát určil lehotu. "Chceme, aby platili rovnaké pravidlá pre obe strany," uviedol Sýkora s tým, že predkladatelia projektov musia dodržiavať stanovené lehoty.
ZMOS tiež žiada, aby pre podporné zdroje, ktoré sa poskytujú v oblasti pôdohospodárstva, bola DPH ako odpočítateľná položka. Sýkora tvrdí, že pre malé obce predstavuje DPH "veľa peňazí, pre ne sú tak projekty nerealizovateľné". Podpredseda ZMOS Jozef Turčány predpokladá, že obce a mestá hladko zvládnu prechod na euro. ZMOS považuje návrh budúcoročného štátneho rozpočtu za prijateľný. Sú však proti tomu, aby sa niektorým skupinám odpúšťali poplatky za komunálny odpad. "Sociálna politika sa týmto opatrením nedá robiť," dodal Sýkora.
Predstavitelia miest a obcí uvítali, že sa nebudú rušiť niektoré matriky. Sýkora povedal, že ZMOS zásadne nesúhlasí s redukciou stavebných úradov. "Nepripustíme ich rušenie," zdôraznil Sýkora. Ak sa neupustí od tohto návrhu, ZMOS ponúkne štátu vrátenie kompetencií v stavebnom konaní, ale i v školstve, pretože ich prevzal v jednom balíku na základe reformy verejnej správy, konštatoval predseda ZMOS. Podľa neho stavebné konanie v rukách samosprávy sa skvalitnilo a urýchlilo.
StoryEditor
ZMOS nedopustí zmenu delenia výnosov daní
Združenie miest a obcí Slovenska v žiadnom prípade nepripustí počas celého volebného obdobia Ficovej vlády, aby sa zmenil vzorec, podľa ktorého sa rozdeľujú výnosy dane z príjmov medzi štát a samosprávu.