Opozičný Smer-SD mrzí, že sa niektorí ľudia na nedeľnom proteste v Nitre neudržali a povedali, "čo si myslia o prezidentke a mohlo sa jej to dotknúť".
V stanovisku tiež predstavitelia strany pripomenuli, že viac ich mrzí, ako sa vládna koalícia správa k občanom. V organizovaní protestov mienia pokračovať.
Kritika Pellegriniho
"Smer-SD musí vládnej koalícii a prezidentke pripomenúť, že ulice sa napĺňajú len preto, lebo ľudia sú v beznádeji a neveria, že sa niečo na Slovensku zlepší," uviedli predstavitelia strany v stanovisku, ktoré zaslal vedúci jej tlačového oddelenia Ján Mažgút.
Strana zdôraznila, že sloboda slova u politika zahŕňa aj právo tohto politika používať "nadnesené, prehnané, šokujúce a nepekné vyjadrenia, ak je potrebné zvýrazniť vážnosť situácie".
Líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Národnej rady Peter Pellegrini hovorí v súvislosti s vulgarizmami na adresu prezidentky o podliezaní latky slušnosti. "Takéto niečo nepatrí do slušnej politiky," zdôraznil.
Označil za neprípustné takéto burcovanie davu vo vzťahu k žene či mužovi, hoci aj voči ústavnému činiteľovi. Podotkol, že ak si v Smere-SD takúto cestu vybrali, je to obraz nich. Zároveň ho mrzí, že sa v takýchto situáciách rozlišuje aj podľa toho, či máme niekoho radi alebo nie.
Pripomenul, že nikto neodsúdil konanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), ktorý v minulom volebnom období burcoval dav voči exšéfovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS).
Vulgarizmy na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktoré odzneli počas nedeľného protestného zhromaždenia organizovaného Smerom-SD, odsúdili viacerí koaliční politici a zároveň sa jej ospravedlnili.
Nesúhlasí s vylúčením
Prezidentka sa na sociálnej sieti poďakovala za podporu. Podotkla tiež, že voľba politického slovníka aj nástrojov politického boja sú vizitkou predstaviteľov Smeru-SD. K situácii sa vyjadrila aj slovenská europoslankyňa členka Smeru Monika Beňová, ktorá tiež bola na mítingu.
"Ja absolútne nesúhlasím s akýmikoľvek vulgarizmami, nesúhlasím s tým, že dochádza naozaj k hlúpym situáciám," uviedla Beňová narážajúc na nedávny míting Smeru a výzvy jej straníckeho kolegu Ľuboša Blahu, ktorý pred davom hrubo nadával na adresu slovenskej prezidentky.
Nesúhlasí však s tým, aby pre takýto incident stranu Smer-SD vylúčili z klubu socialistov v Európskom parlamente. "Všetky tie témy, ktoré sa spájajú so sociálnou demokraciou, Smer dlhodobo presadzoval," uviedla.
Tvrdí, že v dobe keď došlo k urážke hlavy štátu, Blahu ako rečníka nepočúvala, pretože diskutovala s iným členom strany na pódiu. Predpokladá, že urážlivé pokriky boli zo strany tých protieurópskych a protizápadne orientovaných jedincov, ktorí neskôr vypískali aj ju pri prejave.
Zopakovala, že tento incident aj s urážkami ju veľmi mrzí, nemalo k tomu vôbec dôjsť. Dodala, že je dávno známe, že na mnoho vecí má zásadne rozdielny pohľad ako Blaha a prekáža jej najmä spôsob, akým reprezentuje svoje názory. "Ten spôsob je pre mňa neprijateľný," zdôraznila Beňová.
Pripomenula, že k podobným scénam došlo už aj v minulosti, keď počas inej demonštrácie padali nadávky na adresu politikov Smeru a tých sa vtedy nikto nezastal. "Mali by sme sa zamyslieť nad tým, že vulgarizmy na verejné priestranstvo vôbec nepatria," povedala Beňová.