StoryEditor

Pavarotti dospieval, jeho odkaz však pretrvá

07.09.2007, 08:15
Autor:
SITASITA

Priatelia a fanúšikovia Luciana Pavarottiho smútia za hudobným velikánom, ktorý dnes v ranných hodinách zomrel vo veku 71 rokov. Médiá po celom svete, od Izraela po Spojené štáty postupne prinášali smutné správy o úmrtí tohto tenoristu. Viedenská štátna opera, kde v minulosti vystupoval, vyvesila na znak zármutku čiernu zástavu. Bulharský národný rozhlas celý deň ponúkal svojim poslucháčom skladby z Pavarottiho repertoáru. V severotalianskom meste Modena, kde sa umelec narodil, chcú po ňom pomenovať mestské divadlo. Benátske divadlo La Fenice spustilo zástavy na pol žrde. Na dnešnom večernom vystúpení si prítomní pripomenú svojho krajana minútou ticha.
"Celý svet dnes bude načúvať jeho hlasu, či už v rádiách alebo v televízii, ale i potom jeho odkaz pretrvá," povedal dirigent Zubin Mehta, ktorý dirigoval Koncerty troch tenorov v Ríme a Los Angeles. Na nich Pavarotti vystúpil s Placidom Domingom a Josém Carrerasom. "Vždy som obdivoval nádheru jeho božského hlasu, to bezchybné zafarbenie...," povedal Domingo. "Mali by sme si ho pamätať ako výborného umelca, charizmatickú osobnosť, veľmi dobrého priateľa a vynikajúceho hráča pokru," doplnil ho Carreras. "Svet stratil vynikajúceho tenoristu, a ja som stratila vynikajúceho priateľa," povedala Pavarottiho priateľka z detstva a sopranistka Mirella Freni. "Vyrastali sme spolu, študovali sme spolu spev a Boh nás požehnal skvelými kariérnymi úspechmi. Stratila som brata," dodala.
Taliani vnímajú Pavarottiho ako veľvyslanca svojej kultúry. Povedal to dnes bývalý premiér Silvio Berlusconi. Telegram smútiacej rodine poslal aj premiér Romano Prodi, ktorý v kondolenčnom liste poďakoval za jeho prínos. "Skvostný hlas svetovej hudobnej scény a tiež Talianska zmizol," napísal. Pavarotti bol jedinečný na pódiu a mal úžasný repertoár. "Bolo to neuveriteľné stáť vedľa neho a spievať s ním," spomínala Joan Sutherland, ktorá s ním a svojím manželom - dirigentom Richardom Bonyngom v 60. a 70. rokoch spievala počas 14-mesačného turné po Austrálii. Pavarotti ju napríklad naučil, ako pri spievaní správne dýchať. "Môj manžel a ja sme sa zo spolupráce veľmi tešili," prezradila Sutherland. Sopranistka Renée Fleming, ktorá sa aktuálne pripravuje na koncert v japonskom Matsumoto, si zasa zaspomínala na spoločné vystúpenie počas telecastu v Lincolnovom centre. Ocenila tiež, že Pavarotti sprístupnil operu ľuďom, ktorí vôbec do opery nechodia. Pavarotti mal totiž odvahu spievať slávne árie aj pod holým nebom na štadiónoch. To konštatoval aj hongkonský tenorista Warren Mok. Vo vyhlásení Kráľovskej opery v Londýne sa zasa uvádza, že "bol jedným z mála umelcov, ktorý ovplyvnil životy ľudí po celom svete". "Prostredníctvom svojich nespočetných nahrávok a koncertov predstavil nespútanú silu opery ľuďom, ktorí by pravdepodobne do opery nikdy nevkročili," píše sa ďalej vo vyhlásení.
Pavarotti spieval aj s popovými umelcami ako bol Elton John či Bono. Séria jeho koncertov s rockovými hviezdami sa volala Pavarotti & Friends a mala charitatívny rozmer. Elton John, ktorý s ním naspieval skladbu Live Like Horses v roku 1996, povedal, že Pavarottiho smrť je "smutným dňom pre hudbu aj pre celý svet".

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2023 01:49