Ministerstvo obrany pod vedením Jaroslava Bašku (Smer-SD) má na tričku ďalšie škandály s tendrami. Podľa týždenníka Žurnál mal rezort obrany zvýhodňovať firmy, ktoré tendre napokon vyhrali. Ministerstvo im malo na mieru upravovať parametre súťaží. Podľa informácií týždenníka v kauze figurujú vplyvné firmy, medzi nimi aj Willing, ktorá pre štát pracuje pomerne často. Na pochybné tendre si posvieti podľa zistení HN tiež Úrad pre verejné obstarávanie. Táto kontrola bola naplánovaná už dávnejšie. "Zamerať by sa mala práve na tendre z minulého roka," potvrdil podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie Rudolf Kulman. Ak nájdu závažné porušenia, môžu rezortu udeliť finančnú pokutu.
Len nedávno prišiel pre pochybné tendre na upratovanie o kreslo ministra František Kašický. Najnovšie prípady by mali spadať ešte do jeho obdobia, keďže ide o tendre spred roka.
Neoficiálne zdroje týždenníku potvrdili, že z trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní sú podozriví nielen úradníci ministerstva. Z trestného činu spolupáchateľstva by sa mali zodpovedať aj predstavitelia niektorých firiem. Hovorca policajného prezídia Martin Korch v tejto súvislosti pre HN uviedol, že polícia skúma určité informácie. "Musíme v prvom rade posúdiť, či sú alebo nie sú relevantné." Podľa našich zistení by sa však preverovanie už v najbližšom období malo skončiť s tým, že podozrenia sú neopodstatnené. Hovorca ministra obrany Vladimír Gemela o policajnom vyšetrovaní nevedel.
Firma Willing v súčasnosti pre ministerstvo zabezpečuje servis stíhačiek. Vlani tiež vyhrali zákazku za vyše 200 miliónov korún na dodávku ochranných balistických prilieb. Podľa prokuristu firmy Ivana Šubrta je spájanie ich firmy s najnovšou kauzou nezmyslom, pretože sa do daného tendra nakoniec nezapojili. "Od týždenníka sme dostali otázky, ktoré smerovali k jednému tendru. Podklady naň sme si vyzdvihli, ale sme sa ho nezúčastnili." Tender sa mal týkať výstroja pre pilotov. "Určite nerobíme nič, čo by bolo v rozpore so zákonom," uviedol Šubrt. Druhá firma spomínajúca sa v Žurnále, Špeciálne systémy a software, tiež odmietla, že by v prípade tendrov konzultovala podmienky vopred.
Ministerstvo obrany má problém s políciou aj v ďalších prípadoch. Ide o súťaž na mobilný komunikačný systém Mokys za viac než sedem miliárd, kde mali byť zmenené podmienky počas súťaže. Polícia preveruje aj podozrenia pri tendri na informačný systém. Obstarávateľ mal nedostatočne odôvodniť postup verejného obstarávania, záujemca o dodávku nepredložil požadované doklady.
StoryEditor
