StoryEditor

Vláda dnes tajne o vymáhaní dlhov v zahraničí

04.07.2007, 08:20
Autor:
SITASITA
Vláda dnes bude tajne rokovať o vymáhaní štátneho dlhu v zahraničí za minulý rok, ale aj o rokovaní Európskej rady, schôdzke šéfov štátov a vlád EÚ 21. a 22. júna v Bruseli, kde sa dohodli na podstate budúcej zmluvy o fungovaní EÚ.

Správu zo samitu dostali len členovia vlády, pre verejnosť ju kvalifikovali ako vyhradenú.
Vláda bude schvaľovať prvú oficiálnu návštevu talianskeho premiéra Romana Prodiho, ktorý príde na Slovensko 18. júla. Potvrdí aj pracovnú cestu premiéra Fica do Chorvátska tento piatok a sobotu. V správe o stretnutí slovenského a maďarského premiéra sa vláda dozvie, že podľa Fica okrem kontroverzného prípadu Hedvigy Malinovej nikto nezaznamenal na Slovensku sťažnosti podobného charakteru. Zdôraznil, že je dôležitá legislatíva v tejto oblasti a nie výroky politikov, porovnávaním ktorých by sme sa nikam nedostali. Ferencovi Gyurcsányovi Fico priznal, že ho niekedy stojí nemalé úsilie zdržať sa komentára. "Človek je citlivý, cíti sa zraniteľný, emotívne a často reaguje na akýkoľvek podnet. Niekedy jedna veta zmarí niekoľkomesačné úsilie a prácu, pretože v politike sa počíta každé vypovedané slovo." Aj on má niekedy nutkanie urobiť verejné vyhlásenie, najmä po výrokoch niektorých predstaviteľov SMK. Navrhol preto v podobných prípadoch telefonickú konzultáciu s maďarským partnerom.
Kabinet sa bude zaoberať aj rozvojom štátnych archívov podľa dlhodobej koncepcie. Súčasný stav archívov a registratúr nevyhovuje. Do roku 2015 by mali byť štátne archívy na medzinárodnej úrovni. Za najväčší nedostatok rokov 2004 - 2006 sa považuje dlhodobý deficit vo financovaní, ktorý sa napriek koncepcii prehlbuje.
Ministri si vypočujú aj správu o rokovaní premiérov visegrádskej štvorky a ich stretnutí s portugalským premiérom. Visegrádska spolupráca má podľa samitu stále zmysel. "Napriek tomu, že niekedy do nej vstupujú okamihy, ktoré vylučujú spoločný postup, pozitívne je to, že krajiny V4 nezhody dokážu prekonať." V4 naďalej registruje intenzívny záujem tretích krajín o konzultácie a spoluprácu - napr. krajiny B3 (Litva, Lotyšsko, Estónsko), Benelux, Rakúsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina, Japonsko, či krajiny GUAM (Gruzínsko, Ukrajina, Azerbajdžan, Moldavsko) - čo možno považovať za dôkaz atraktívnosti a úspešnosti tejto regionálnej spolupráce.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. máj 2024 04:13