StoryEditor

Návrh na zrušenie priestupkovej imunity na novembrovú schôdzu

15.10.2007, 17:16
Autor:
SITASITA

Stála komisia pre Ústavu SR a rokovací poriadok Národnej rady SR (NR SR) dnes dospela k väčšinovému záveru, že priestupkovú poslaneckú imunitu treba zrušiť. Návrhom na krátku novelizáciu Ústavy SR s týmto obsahom by sa mal parlament zaoberať na novembrovej schôdzi. O záveroch rokovania komisie informoval na tlačovej besede predseda parlamentu Pavol Paška.
Paška povedal, že imunitu ako celok vrátane výrokovej považuje za anachronizmus, rešpektuje však odborné a politické názory. Komisia by sa mala zísť opäť 5. novembra a definitívne sa dohodnúť na texte návrhu, ktorý vzápätí predloží na rokovanie novembrovej parlamentnej schôdze. "Pôjde o zrušenie poslaneckej imunity v rozsahu priestupkov s tým, že bude treba vykonať niekoľko odkazov v príslušných právnych normách tak, aby priestupkové konanie, ktoré bude uplatniteľné voči poslancom, sudcom, prokurátorom, nemohlo byť dôvodom na obmedzenie alebo znemožnenie výkonu mandátu počas rokovania výboru alebo pléna Národnej rady," povedal Paška s tým, že pôjde o "drobné" odkazy v zákone o poslancoch, v rokovacom poriadku, resp. v zákone o Policajnom zbore. Znamená to ochranu poslanca pred zamedzením jeho hlasovania, ak by sa dopustil priestupku, vysvetlil Paška. "Samotné prerokovanie priestupku nemôže byť dôvodom na obmedzenie mandátu, napríklad pri hlasovaní alebo rokovaní výboru či pléna," vysvetlil Paška. V komisii podporili zrušenie priestupkovej imunity Smer-SD a ĽS-HZDS, SNS bola proti. SNS tento postoj teraz nebude komentovať, "vyjadríme sa až v pléne, ak sa tam ten návrh dostane," povedal pre SITA predseda jej poslaneckého klubu Rafael Rafaj.
"Hlasovať bude 150 poslancov v pléne," dodal Paška s tým, že zrušenie imunity by mohlo byť v prípade schválenia v parlamente účinné od 1. marca 2008.
Komisia rokovala aj o ďalších zmenách Ústavy, ktoré bude potrebné prijať. Člen komisie, riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV Eduard Bárány označil väčšinu z nich za politicky neutrálnu. Ako najkrikľavejší príklad uviedol článok 120, podľa ktorého sa dodnes vydávajú vládne nariadenia na vykonanie asociačnej dohody, hoci SR je už dávno členom Európskej únie. "Ide o otázky, ktoré nemajú bezprostredný politický rozmer, preto vidím nádej, že sa pre ne časom získa potrebná väčšina 90 hlasov," dodal Bárány.
Paška vyslovil poľutovanie nad neúčasťou opozície v komisii, ktorá podľa neho aj dnešnými závermi dokázala opodstatnenosť a bol by veľmi rád, keby sa na práci komisie opozícia podieľala.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. november 2024 16:51