StoryEditor

Nové pokuty pre vodičov: "Pirátom" cesty zdraželi o desiatky eur

19.01.2011, 23:00
Od 1. januára sa zmenil sadzobník pokút. Najčastejšie vodiči platia za prekročenie maximálnej rýchlosti.

"Pán vodič, v obci s povolenou päťdesiatkou sme vám namerali 85 km/h. Za to vám môžem dať pokutu od 100 do 200 eur,“ vraví policajt previnilcovi za volantom. Vzápätí sa začnú dohadovať, koľko teda zaplatí. Takýmto praktikám má zabrániť nový sadzobník pokút, ktorý platí od 1. januára.

Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) v ňom určil pevné sadzby pokút. Ich výšku odstupňoval po piatich km/h - namiesto dovtedy platných desiatich. Podľa Lipšicovho nariadenia policajt musí za prekročenie predpísanej rýchlosti o 35 km/h zinkasovať 150 eur.

Úplatky nezmizli
Rezort si od nových pravidiel sľubuje, že zabránia podplácaniu policajtov. Podľa viceprezidenta Policajného zboru Ľubomíra Ábela už prvé skúsenosti naznačujú, že vyjednávanie o pokutách zvládlo, ale úplatky sa stále berú. "Najrizikovejším je moment uloženia pokuty,“ tvrdí Ábel. Šoféri nechcú o úplatkoch verejne hovoriť. "S policajtmi sa niekedy dá dohodnúť, že za nejaký úplatok nedajú pokutu,“ hovorí 32-ročný vodič, ktorý odmietol byť menovaný.

Dopravní policajti najčastejšie vyberajú pokuty za rýchlu jazdu. "Ďalej za nepoužívanie pásov, vedenie vozidiel v zlom technickom stave a za jazdu pod vplyvom alkoholu,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Za nepoužitie pásu je pokuta 60 eur. Požitie alkoholu a šoférovanie vozidla vyradeného z evidencie vozidiel alebo bez platného evidenčného čísla sa vyšetruje v správnom konaní. Novinkou sadzobníka sú vyššie pokuty za nedodržanie dopravnej značky Zákaz predchádzania. Namiesto 60 eur sa platí 150. Rovnakú sumu zaplatíte aj za nerešpektovanie značky Stoj! Daj prednosť v jazde, za čo sa v minulosti vyberalo 100 eur.

Kde tresty klesli
Naopak, nižšie pokuty sú za nerozsvietené svetlá. Vodiči, ktorých prichytia s vypnutými svetlami, musia zaplatiť 20 eur, kým doteraz to bolo 60. V prípade, že svetlá na aute nebudú svietiť za zníženej neviditeľnosti, pokuta ostala nezmenená 60 eur.

Dopravné priestupky sa môžu riešiť v blokovom alebo správnom konaní. Blokové konanie sa uplatňuje pri menej závažných priestupkoch. Policajti môžu na mieste uložiť najvyššiu pokutu 650 eur. Takúto sankciu si vyslúži napríklad vodič, ktorý povolenú rýchlosť prekročí o viac ako 71 km/h. V prípade, že nemá pri sebe dostatok peňazí, policajti mu dočasne zadržia vodičský preukaz. Jazdiť však môže ďalej, pretože mu vydajú potvrdenie o jeho zadržaní.

Jazda bez vodičáku
Doklad povoľuje jazdu počas nasledujúcich 15 dní, dokedy by mal vodič vyplatiť pokutu na polícii, kde mu vodičák vrátia. "Ak priestupca nie je ochotný pokutu zaplatiť na mieste, je agresívny alebo jedným konaním spáchal viac priestupkov, nasleduje správne konanie,“ uviedla Baloghová.

V správnom konaní sa rieši napríklad požitie alkoholu či odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu, ktoré by odhalilo, či šofér pred jazdou pil alebo drogoval.

01 - Modified: 2004-02-19 01:02:34 - Feat.: 0 - Title: Liška chce vojakov do terénu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2022 02:53