TASR - Jaroslav Novák
StoryEditor

Na Slovensku zaznamenali nový druh komára z Ázie, môže prenášať nepôvodné vírusy

11.06.2021, 09:37
Autor:
TASRTASR
Invázne komáre sú prenášače veľkého spektra patogénov.

Monitoring inváznych druhov komárov v roku 2020 odhalil nový druh aj na Slovensku. Ide o pôvodne ázijského komára Aedes japonicus japonicus.

Výskyt tohto druhu neovplyvňuje iba biodiverzitu, no môže mať aj medicínsky dosah, pretože invázne komáre sú prenášače veľkého spektra patogénov.

Tento druh môže prenášať u nás zatiaľ nepôvodné vírusy, ako napríklad vírusy japonskej encefalitídy, chikungunya, dengue alebo aj Zika.

Pre oblasť Slovenska však tvorí riziko najmä prenosu už cirkulujúcich patogénov na našom území, akým je aj západonílsky vírus, ktorý bol zaznamenaný hlavne na juhu Slovenska.

Informovala o tom PR manažérka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Zuzana Vetrecin Čeplíková.

"V spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene, Prešovskou univerzitou v Prešove, Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, Centrom biológie rastlín a biodiverzity SAV, Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a niekoľkých dobrovoľníkov monitorujeme výskyt inváznych druhov komárov na Slovensku. Veľmi dôležité pre náš monitoring sú miesta možného ´dovozu-introdukcie´ ako diaľnice a letiská," priblížila Viktória Čabanová, odborníčka Biomedicínskeho centra SAV na komáre.

Ako dodala, pri tomto konkrétnom druhu kontrolujú aj miesta, ktoré by sa mu mohli páčiť a hrozí jeho stabilné osídlenie.

Identifikácia liahnísk tohto druhu komára je dôležitá pre výber miest, na ktorých sa monitoring realizuje.

"V natívnom prostredí na kladenie vajíčok vyhľadávajú tieto komáre najmä dutiny stromov, preto nie je prekvapivé, že v nových oblastiach vyhľadávajú veľmi podobné dutiny rôzneho typu. Ich vajíčka sú napríklad importované v pneumatikách, v ktorých stojí voda," povedala Čabanová.

Na nových územiach vedia klásť vajíčka do akýchkoľvek nádob s vodou – kontajnerov, preto sa podľa Čabanovej často prezývajú aj kontajnerové druhy.

Ako prevenciu pred množením odporúča odborníčka na komáre starať sa o všetky nádoby s vodou, ako sú napríklad vedrá, sudy, odkvapy, kvetináče či vodné fontány.

Podľa nej stačí v nich raz za týždeň vymeniť vodu, alebo ich prekryť, aby do nich samičky nevedeli naklásť vajíčka.

01 - Modified: 2024-10-02 13:48:33 - Feat.: - Title: Zvláštne zápaly pľúc sú aj na Slovensku. Prekvapení sú lekári aj pacienti, odborníčka hovorí o zaujímavom jave 02 - Modified: 2024-09-24 11:29:29 - Feat.: - Title: Záplavy vytvorili veľké množstvo liahnísk pre záplavové komáre. Treba sa pripraviť na vysoký počet komárov 03 - Modified: 2024-09-13 12:51:53 - Feat.: - Title: Príde kvôli počasiu ďalšia vlna komárov? Parazitologička vysvetlila, či sú pre nich vhodné podmienky 04 - Modified: 2024-09-02 11:05:21 - Feat.: - Title: Komár si nás nájde na diaľku, zistil výskum. Ako sa pred jeho termovíziou maskovať? Záleží na oblečení 05 - Modified: 2024-09-25 11:42:56 - Feat.: - Title: Odborníci sledujú komáre po celom Slovensku, zachytili africký vírus
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. november 2024 18:35