Viacerí slovenskí politici to dokážu – popri práci v parlamente stíhajú aj ďalšie funkcie či dokonca ďalej zarábajú aj vo svojom „civilnom“ zamestnaní.
Kolónka „iné príjmy“ v majetkových priznaniach mnohých politikov prezrádza, že poslanecký či ministerský plat je pre nich len akýmsi vreckovým. Ministerskému rebríčku kraľuje minister financií Ján Počiatek zo Smeru-SD, ktorého vedľajší príjem v roku 2008 (aktuálnejšie údaje zatiaľ zverejnené nie sú) dosiahol takmer milión eur.
Všetko stíhame!
Na čele rebríčka najlepšie zarábajúcich poslancov stojí advokát Gábor Gál. Hovorí, že advokácia je lákavá a vzdať sa jej nemieni. Prirodzene, parlamentu dáva prednosť. Čas si nájde aj na zastupovanie ľudí v trnavskej župe. „Kým niektorí ľudia chodia po skončení parlamentu na večere alebo si zašportovať, ja sa vraciam do advokátskej kancelárie,“ hovorí Gál.
Viacero verejných funkcií sa nebráni vykonávať ani tvrdošínsky primátor, poslanec žilinskej župy aj parlamentu Ivan Šaško z SNS. Tvrdí, že viacero funkcií naraz využil najmä v prospech obyvateľov Tvrdošína a oravského regiónu. „Pri skĺbení týchto funkcií dosiahlo naše mesto veľmi dobré výsledky v jeho trvalom rozvoji, ale tiež v čerpaní fondov z EÚ.“
Zárobok „bokom“ pritom stojí politika čas. I keď zhodne tvrdia, že parlament má vždy prednosť. Že to tak nie je vždy, dokazuje poslanec SDKÚ-DS Ľuboš Micheľ. Jeho hlas v parlamente neustále chýba – prednosť dostala funkcia v ukrajinskom futbalovom klube. „Keď šiel do volieb, sľuboval voličom určité záväzky, ktoré si neplní. Bohužiaľ, si myslím, že na Slovensku je taká situácia, keď politici nevedia vyhodnotiť, kedy už poškodzujú svojich voličov,“ hodnotí Zuzana Wienk, šéfka Aliancie Fair-play.
| Viac o téme nájdete v zajtrajších Hospodárskych novinách. |