Toto a ešte viac sa má zmeniť v zdravotníctve, keď ho preberie pravicová vláda. Striktné reformy ako za čias poslednej Dzurindovej vlády a ministra Rudolfa Zajaca sa nevrátia a s nimi ani poplatky za zdravotnú starostlivosť. Nová koalícia to vzala tentoraz za sociálny koniec. Budúci minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH okomentoval body, na ktorých sa všetky štyri strany zhodli, len stručne. "Je to vo väčšine to, čo sme mali v programe KDH, čiže spokojnosť z mojej strany. Hlavné je však to, že to bude lepšie pre ľudí a konečne sa začne so zdravotníctvom niečo zásadné robiť,“ povedal pre HN. SDKÚ-DS tak neprešlo, aby bol strop na lieky a iné poplatky do 120 eur pre všetkých pacientov.
Analytik Ineko Peter Goliaš hodnotí všetky opatrenia z programu vlády ako potrebné. Tvrdí, že veľkým prínosom by bolo, ak by vláda čo najpresnejšie definovala základné nároky a vytvorila priestor pre dobrovoľné poistenie. "Vytvorili by sa tak jasné hranice medzi solidárnym a súkromným financovaním v zdravotníctve. Dnes existuje množstvo polooficiálnych a neoficiálnych platieb, ktoré zaťažujú najmä chudobných a chorých ľudí.“
Čo sa týka navrátenia možnosti zisku poisťovniam za presných pravidiel, analytik to nevidí tak ideálne, keďže dominantné postavenie bude mať aj naďalej Všeobecná zdravotná poisťovňa. Goliašovi tiež chýbajú opatrenia, ktoré by zlepšili informovanosť pacientov o cene a kvalite liečby. "Informovaní pacienti sú kľúčovou podmienkou zvyšovania kvality v zdravotníctve, a to najmä v súťažnom prostredí.“