StoryEditor

Csákyho strana sa ponúka Ficovi

14.12.2009, 23:00

Strana Pála Csákyho naznačuje, že by po voľbách 2010 mohla ísť do koalície s najsilnejšou vládnou stranou Smer-SD. Viacerí čelní predstavitelia SMK nevylučujú, že po budúcoročných parlamentných voľbách budú spolupracovať so stranou Roberta Fica. Podľa podpredsedu SMK pre stratégiu Miklósa Duraya "je to otázka toho, ktorá strana ktorú osloví".

Komentár HN
Snehulienko a sedem trpaslíkov

Dnešné stretnutie šestice pravicových strán nemá veľkú šancu na úspech. Konštatuje väčšina analytikov. Dôležité pritom je, čo sa za úspech na takomto stretnutí dá považovať. Pre KDH ním môže byť fakt, že pozvánku nedostali politici KDS (hoci keby sa mali stretnúť siedmi lídri, poznámkam o siedmich trpaslíkoch by sa asi nevyhli v žiadnom médiu - tak to teda robím na tomto mieste).
Tvrdí, že SMK zo spolupráce vylučuje len národniarov Jána Slotu. "Ak sa nejaká strana dostane do parlamentu a je z nášho hľadiska považovaná za európsku stranu, tak s takou stranou nemožno vylúčiť spoluprácu," uviedol Duray pre HN. "A Smer je určite európska strana, veď ho európski socialisti prijali do svojich radov."

SMK sa nechce uzavrieť
Pripravenosť SMK nezatvárať sa pred spoluprácou so Smerom potvrdzujú viacerí politici z vedenia strany. Podľa predsedu republikovej rady SMK Ivána Farkasa v strane existuje diskusia na túto tému, aj keď on sám by uvítal tradičnú pravicovú koalíciu s SDKÚ a KDH. "Nikto v SMK nie je naklonený k spolupráci so Smerom. Ale niektorí ľudia sú racionálnejší a vychádzajú z toho, že voľby môžu dopadnúť všelijako a myslia si, že sa netreba zaväzovať."

Na to, aby SMK zaujala voči Smeru radikálnejší odmietavý postoj podľa Farkasa chýba užšia spolupráca opozície. Aj podpredseda SMK Jószef Berényi vylúčil z povolebnej spolupráce iba SNS. "Nepredpokladám, že bude taká parlamentná strana, ktorá neprijme pozvanie na rokovania o možnom vstupe do vlády," hovorí Berényi.

Ako vyjsť von z izolácie
Podľa politológa Miroslava Kusého pripravenosť SMK rokovať o zostavení vlády so Smerom je prirodzená tendencia a viacerí členovia strany by ju privítali. "Maďari sú izolovaní v rámci opozície. Opozícia sa s nimi nehrnie do užšej spolupráce, práve naopak, dáva im najavo, že sú problematickí," hovorí Kusý. "Oni ako izolovaná strana bytostne potrebujú vládnu koalíciu, pretože ak chcú niečo dosiahnuť pre svojich voličov, môžu to urobiť jedine takouto cestou," doplnil.

Na všetky nezhody medzi SMK a súčasnou vládou, ako napríklad jazykový zákon alebo odmietnutie vstupu pre maďarského prezidenta v lete tohto roku, podľa Kusého v prípade politickej potreby obe strany zabudnú veľmi rýchlo.

Smer pripúšťa všetkých
Rovnako Smer pripúšťa spoluprácu s SMK. Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž hovorí, že sú pripravení rokovať o zostavení vlády s akoukoľvek parlamentnou stranou. "Vieme si predstaviť spoluprácu so všetkými. Samozrejme, s niektorými je tá predstava väčšia, s inými menšia. SMK je štandardná strana, a nie je problém uvažovať o spolupráci s ňou," uviedol pre HN predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.

Podľa prezidenta Inštitútu pre verejné otázky Grigorija Mesežnikova SMK by nemala mať problém získať priazeň Smeru. "Smer nie je ideologická, ale mocenská strana. Bude uvažovať o všetkých možnostiach, ktoré mu umožnia pokračovať v moci. Robert Fico urobí všetko pre to, aby jeho moc bola reprodukovaná čo najdlhšie."

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. apríl 2025 06:22