StoryEditor

Trest za jazyk? Maďarsko núka pomoc

16.12.2009, 23:00

Slovenská vláda včera schválila zásady, podľa ktorých sa budú udeľovať pokuty za porušovanie jazykového zákona. Tento krok okamžite prilial olej do ohňa slovensko-maďarských vzťahov. Budapešť zareagovala vyhlásením, že krok kabinetu Roberta Fica je v rozpore s princípmi Európskeho spoločenstva a tento problém len tak nenechá.

"Toto rozhodnutie je v rozpore s dohodami, ktoré dosiahli premiéri oboch krajín v septembri tohto roku. Slovenská vláda odkopla tieto dohody a nedodržala záväzky z tohto stretnutia," uviedol hovorca maďarskej vlády Domokos Szollár. Budapešť podľa neho požiada slovenskú stranu, aby nepokutovala za nedodržiavanie zákona, kým ho obe krajiny znova neprerokujú. "Maďarská vláda poskytne finančnú a právnu pomoc všetkým maďarským organizáciám na Slovensku v boji proti tomuto zákonu. Sme pripravení ísť až na súdny dvor v Štrasburgu," dodal Szollár.

Podľa slovenského ministra kultúry Mareka Maďariča zákon je plne v súlade s európskymi štandardmi a je oveľa miernejší, než doterajšia norma. Celoplošného udeľovania pokút sa podľa neho netreba obávať. "Od nového roku môže dochádzať k upozorneniam, môže sa začať vykonávať dohľad. Ale ten dohľad na ministerstve budú vykonávať jedna alebo dve osoby. Určite sa niekto nerozbehne masívne po Slovensku a nezačne lustrovať a terorizovať ľudí."

Zásady používania zákona v praxi obsahujú 21 kritérií, podľa ktorých sa bude posudzovať, kedy sa udelí pokuta. Všeobecne finančné tresty do výšky 5-tisíc eur hrozia len štátnym orgánom, úradom, zákonom zriadeným inštitúciám a podnikateľom, ak pri oficiálnom styku odmietnu komunikovať v štátnom jazyku. Bežných ľudí sa pokuty nedotknú. V obciach, kde žije viac ako 20-percentná menšina, budú môcť naďalej hovoriť v rodnom jazyku, až na niektoré výnimky. "V prípade komunikácie dvoch osôb na úrade, ktoré ovládajú menšinový jazyk, môžu ho používať, pokiaľ tam nie účastná tretia osoba, ktorá ten jazyk neovláda. Taká komunikácia by bola porušením jej práv", vysvetlil minister kultúry.

Obecné zastupiteľstva tak budú môcť zasadať v jazyku menšiny, ak s tým súhlasia všetci prítomní. Ministerstvo bude upozorňovať na jazykové kontroly a pred pokutovaním dá čas na nápravu nedostatkov. Na češtinu sa však zákon nevzťahuje. Česi môžu komunikovať s úradmi vo svojom jazyku, ako aj predkladať dokumenty.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. apríl 2025 06:28