StoryEditor

Dopravcovia sa chcú stretnúť s Ficom. Budú vyjednávať

08.01.2010, 06:57
Autor:
TASRTASR

Zástupcovia stoviek malých a stredných dopravcov sa chcú v piatok stretnúť s premiérom Robertom Ficom a diskutovať o svojich požiadavkách. O koľko sú ochotní ustúpiť bude podľa člena organizačného výboru Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslava Polačeka závisieť od procesu vyjednávania. TASR o tom informoval dnes vo večerných hodinách.

Kamionisti sú aj napriek tomu rozhodnutí blokovať bratislavské cesty. Aktuálne sa v hlavnom meste nachádza približne sto nákladných áut na Rožňavskej ulici, ktoré tam zastavila polícia. Situácia na komunikácii je pokojná. Množstvo okoloidúcich vodičov povzbudzuje kamionistov nielen trúbením, ale aj pokrikmi. "Chlapi sme s vami," kričal vodič auta stojaceho na križovatke.

Ďalšie množstvo nákladných áut je podľa Polačeka odrezaných políciou na rôznych odstavných plochách, parkoviskách a pumpách v okolí Bratislavy. "Budeme sa snažiť tie celky nejakým spôsobom pospájať a dostať na tie miesta, ktoré budú zaujímavé na vyjednávanie. Nie je určený čas, ide o to, kedy sa uvoľnia, pretože sú blokovaní políciou," vysvetlil situáciu Polaček.

Bratislavský primátor Andrej Ďurkovský so znepokojením sleduje počínanie protestujúcich kamionistov, ktorí oddnes blokujú cesty v meste. "Ostro odmieta, aby sa tak z Bratislavčanov stali rukojemníci vzniknutého problému s elektronickým mýtom," informovala TASR hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová. Zdôraznila, že mesto využije všetky legálne prostriedky na zabezpečenie plynulého chodu MHD, prejazdnosti ciest a zároveň vyzýva slovenskú vládu, aby problém urýchlene riešila k spokojnosti oboch strán.

Polaček v reakcii na obavy bratislavského dopravného podniku vysvetlil, že dnešné problémy s neprejazdnosťou Rožňavskej ulice spôsobila práve polícia. Tá totiž podľa neho zastavila kamióny, ktoré chceli mestom iba prejsť a následne odstaviť vozidlá na mieste, kde by neblokovali dopravu.

UNAS dnes vyzvala premiéra Roberta Fica, aby ich v piatok (8.1.) o 10. h prijal na Úrade vlády. Novovzniknutá únia, ktorá momentálne združuje viac ako 350 členov, žiada znížiť spotrebnú daň na pohonné látky, cestnú daň či oddialiť prevádzku mýtneho systému o šesť mesiacov. "Spotrebná daň sa týka každého občana, je zároveň aj našou nákladovou položkou a mýtny systém zdvojnásobuje naše náklady," vysvetlil dôvod ich protestu.

Nespokojní dopravcovia by mali v piatok zablokovať bratislavské cesty s viac ako 400 kamiónmi. "Mám informácie, že nás prídu podporiť aj motoristi na osobných autách," konštatoval Polaček. Tiež podotkol, že šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny nemal pravdu, keď tvrdil, že protestujúci vodiči nie sú zaregistrovaní do nového systému mýta. "Zaregistrovaných je 95 % dopravcov, ktorí zároveň majú OBU jednotky," uviedol Polaček.

01 - Modified: 2023-09-21 08:46:11 - Feat.: - Title: Niektoré postoje Ficovej strany sú odporné, hovorí spoluzakladateľ a bývalý podpredseda Smeru 02 - Modified: 2023-09-21 08:00:00 - Feat.: - Title: Malé slovenské automotive déja vu. Našu úbohú byrokraciu videl Jaguar a neunikla ani Volvu (Brífing HN) 03 - Modified: 2023-09-20 12:47:54 - Feat.: - Title: Správanie ukrajinských politikov je drzé a nevychované, vyhlásil Fico. Citoval poľského prezidenta 04 - Modified: 2023-09-20 08:44:50 - Feat.: - Title: Šeliga: Fico straší migrantmi, po voľbách sa táto téma skončí 05 - Modified: 2023-09-20 07:55:07 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že zvolávať ďalšiu schôdzu k nelegálnej migrácii už nemá význam
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. september 2023 12:11