StoryEditor

Slovenskí záchranári odleteli na Haiti

23.01.2010, 01:44
Autor:
TASRTASR
Slovenskí záchranári odleteli včera o 20.10 h vládnym špeciálom do Paríža, odkiaľ budú pokračovať v ceste na zemetrasením postihnuté Haiti.

"Ministerstvo zahraničných vecí veľmi rýchlo nadviazalo kontakt s ministerstvom vnútra, preto sa nám podarilo vybaviť špeciál, pán minister Kaliňák vyšiel v ústrety okamžite na prvé zavolanie," konštatovala pred odletom záchranárov na bratislavskom letisku štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Oľga Algayerová.

V tejto súvislosti vyzdvihla spoluprácu štátneho a tretieho sektora. "Spravili sme, verím, za nás, čo sa dalo a teraz je rad na vás. Som veľmi hrdá na to, že máme ľudí, ktorí sú vytrénovaní, vyškolení, okamžite pripravení pomôcť," dodala v príhovore k záchranárom.

Predseda predstavenstva príslušníkov Komplexnej centrálnej záchrannej služby (KCZS) v Gabčíkove Ján Culka informoval, že jeho tím je pripravený na okamžité nasadenie. "Po príchode začneme budovať základný tábor a poľnú nemocnicu v súčinnosti s Vysokou školou (VŠ) zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety," uviedol.

Vyslobodzovanie tiel z ruín
Záchranári budú zabezpečovať hlavne dezinfekciu proti šíreniu cudzokrajných chorôb a vôbec infekcií a tiež logistickú podporu pre zdravotníkov VŠ zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety, ako aj pre poľnú nemocnicu. "Takisto sa budeme podieľať na vyhľadávaní a vyslobodzovaní či už ešte živých, a keď žiaľbohu nie, tak mŕtvych tiel spod ruín," spresnil.

V tejto súvislosti štátna tajomníčka upozornila, že slovenskí záchranári i zdravotníci nejdú do ľahkých podmienok. "Ste odvážni a verím, že sa tu stretneme na letisku znovu, že budete všetci v poriadku. Ešte raz vám ďakujem za to, čo idete vykonať," zdôraznila.

Slovenskí lekári začali s poskytovaním prvej pomoci obetiam zemetrasenia na Haiti už v stredu 20. januára. "Chceme pomôcť našim kolegom, ktorí sú tam už tretí deň. Sú krajne vyčerpaní, robili v kuse 30 hodín," TASR pred odletom informoval vedúci tropického tímu VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry.

Dezinfekcia vody
Zároveň informoval, že lekárom, ktorí na Haiti operujú najmä amputácie a infekcie, nesú tiež lieky, ktorých majú nedostatok.

"Začíname okamžite po prílete, máme pripravený materiál zhruba na 15-16 miliónov metrov štvorcových, ktoré by sme mohli dezinfikovať," povedal Culka. "Máme so sebou dve čistiarne vody. Dezinfekcia vody závisí od toho, ako je kontaminovaná. Máme určité chemické prípravky, ktoré vodu dezinfikujú na takú úroveň, aby bola pitná, potom sú dezinfekčné prostriedky, ktoré dezinfikujú vodu na úroveň, aby sa z nej dalo variť," spresnil záchranár KCZS Milan Antal.

Vojaci v uliciach
Bezpečnostná situácia na Haiti sa podľa Krčméryho zlepšuje. "Do ulíc sa dostalo 7000 amerických vojakov," povedal. Záchranár Antal upozornil, že sa nedá konštatovať, že by na Haiti boli zlí ľudia. "Je tam zlá situácia," upozornil.

Záchranári veria, že sa po svojej misii všetci vrátia zdraví domov. "Každý odchádza z domu s tým, že sa potrebuje vrátiť, pocity, ktoré boli, sa nedajú opísať, určite to bude oveľa veselšie, keď sa všetci vrátime zdraví domov," povedal Antal. "Všetci sa veľmi bojíme, potrebujeme anjelov na trojzmennú prevádzku," uzavrel pred nástupom do lietadla Krčméry.

01 - Modified: 2023-05-17 15:14:15 - Feat.: - Title: Lesbický pár vymenil zdravotníctvo za OnlyFans. Baby zarábajú štyrikrát viac 02 - Modified: 2023-05-03 19:48:33 - Feat.: - Title: Stabilita alebo smršť? 03 - Modified: 2023-05-02 10:16:42 - Feat.: - Title: SaS odporúča presunúť peniaze z Rázsoch do regiónov. Zháňa podpisy lídrov strán pod vlastný dokument 04 - Modified: 2023-04-28 07:32:01 - Feat.: - Title: Szalay zo Sasky: Prečo chcem byť minister zdravotníctva? Lebo sa na to už nedalo pozerať 05 - Modified: 2023-04-20 18:19:19 - Feat.: - Title: V Chartúme v Sudáne uviazli desaťtisíce ľudí, koniec bojov je v nedohľadne. Zdravotnícky systém skolaboval
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. máj 2023 13:17