Študent sa doma cez počítač prihlási do online systému, kamera nasníma jeho tvár a občiansky preukaz. Keď potvrdí svoju totožnosť, musí naskenovať celú miestnosť a stôl. Umelá inteligencia zistí, či nemá mobil alebo pomôcky nalepené na stenách. Ak vstupnou previerkou prejde, je pripustený k Národným porovnávacím skúškam. Ak by sa však rozhodol podvádzať, takzvaný proctoringový systém ScioLink zaznamená podozrivú aktivitu. Tento rok si posvietil na takmer 23-tisíc uchádzačov. Mnohým z nich výsledok poslúžil pri prijímačkách namiesto externej formy maturity.
Pandémia do online priestoru nepreniesla len klasické vyučovanie, ale aj preverovanie vedomostí. Predtým totiž desiatky tisíc českých a slovenských maturantov zvykli prichádzať do centier. Tam si napísali takzvané Scio testy z matematiky, chémie, biológie, cudzích jazykov či zo všeobecných predpokladov. Ak dosiahli napríklad percentil 70, znamená to, že majú lepší výsledok ako 70 percent účastníkov rovnakej previerky. Výsledok im mohol zaistiť miesto na vysnívanej českej alebo slovenskej univerzite.
Prehrešky im neprejdú
Keďže epidemiologická situácia v zime neumožnila, aby desiatky tisíc maturantov prešli porovnávacími skúškami hromadne vo veľkých miestnostiach, české spoločnosti Scio a Born Digital našli spôsob, ako ich môžu absolvovať v domácom prostredí, no zároveň si udržia svoj štandard. Vyvinuli program, ktor...
Zostáva vám 85% na dočítanie.