Aj po piatkovej mimoriadnej schôdzi parlamentu ostali Ivan Mikloš a Pál Csáky vo funkciách podpredsedov vlády. Návrh na odvolanie P. Csákyho podporilo zo 112 prítomných len 43 poslancov, členov poslaneckých klubov strany Smer, KSS a nezávislých. Hlasovania sa zdržala časť poslancov za ANO. Za vyslovenie nedôvery I. Miklošovi hlasovalo 43 poslancov zo 104 prítomných. Opozícia odôvodnila návrh na odvolanie P. Csákyho nezvládnutím funkcie. V prípade I. Mikloša to bola zlá príprava rozpočtu na rok 2003, ktorá prinútila vládu k predčasnému zvýšeniu niektorých daní, čo povedie k zdražovaniu.
V rozprave Monika Beňová (Smer) obvinila P. Csákyho z nedostatočného manažérskeho prístupu k procesu integrácie do EÚ, zlyhal tiež pri riešení problematiky národnostných menšín, pretože jediná, ktorej sa venuje, je maďarská. Jozef Banáš (ANO) síce vyslovil názor, že P. Csáky by mal ostať v kresle, no integráciu by mal riadiť osobitný minister pre túto oblasť. Tým by sa tiež skoncentrovala táto agenda, ktorú riadi niekoľko ministerstiev. Podľa Karola Fajnora (KSS) by mal I. Mikloš niesť aj trestnoprávnu zodpovednosť za škody, ktoré vo funkcii napáchal a obvinil ho, že presadzuje politiku, ktorá je založená na zdražovaní. Milan Murgaš (Smer) podrobil kritike pripravovanú daňovú reformu, ktorá je "riziková". Na podporu I. Mikloša vystúpili koaliční poslanci, podľa Milana Gaľu (SDKÚ) sa už jeho odvolávanie stalo "folklórom", Peter Miššík (SDKÚ) zasa upozornil, že ide o osobnosť, ktorá má reputáciu reformátora nielen v domácich, ale aj zahraničných odborných kruhoch.
Na rokovaní parlamentu sa nezúčastnili poslanci za HZDS, ktorí po prezentácii opustili rokovaciu sieň. Ich stanovisko tlmočil predseda hnutia Vladimír Mečiar. Podľa neho HZDS "nie je vo fanklube" odvolávaných vicepremiérov, ale problém je v systéme riadenia, nie v ich osobách. Predsedu strany Smer Roberta Fica vyzval, aby si o HZDS už "neobtieral špinavé ústa", spochybnil aj legitimitu 11 poslancov Tkáčovej skupiny.
StoryEditor