Slovensko by malo poskytnúť Haiti, ktoré v pondelok (11.1.) zasiahlo silné zemetrasenie, finančnú pomoc vo výške 50.000 eur. Rozhodlo o tom dnes Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR. Pre TASR to potvrdil hovorca rezortu Peter Stano.
"Peniaze pôjdu na Haiti zo zbierky, ktorú už vyhlásil Slovenský Červený kríž a z prostriedkov MZV SR, ktoré máme vyčlenené na takéto situácie. Sumu ešte spresňujeme," vysvetlil Stano. Dodal, že najefektívnejšie je distribuovať pomoc cez medzinárodné organizácie, prípadne európskych partnerov, ktorí už na Haiti sú a majú tam potrebné dopravné spojenia aj zázemie, aby mohli pomoc prepraviť na tie územia, ktoré ju potrebujú. "Takže MZV SR už rozbehlo hľadanie a komunikáciu s partnermi, ktorí by prepravili slovenskú pomoc na Haiti, a vybavuje potrebné medzinárodné formality na akceptáciu tejto pomoci," priblížil.
Na Haiti je podľa oficiálnych informácií MZV SR päť Slovákov. "Z toho štyria sú občania Slovenskej republiky a jeden má české občianstvo," spresnil Stano s tým, že MZV SR je pripravené týchto občanov v prípade ich záujmu evakuovať. Podľa neho však o evakuáciu záujem zatiaľ neprejavili a "dá sa predpokladať, že keďže sú tam na misionárskych akciách, tak možno budú chcieť zostať pomáhať". Ako Stano ďalej uviedol, všetci sú v poriadku a MZV SR sa s nimi už spojilo.
Na margo súčasnej situácie na ostrove dodal, že je stále neprehľadná a komunikácia je veľmi zložitá. "Napriek tomu náš komunikačný kanál je španielske veľvyslanectvo v Port-au-Prince, ktoré nebolo poškodené a je zároveň pripravené pomôcť pri kontaktovaní alebo prípadnom hľadaní slovenských občanov," doplnil Stano.
V súvislosti so Slovákmi na Haiti ďalej poznamenal, že nie je vylúčené, že na ostrove sú aj iní slovenskí občania okrem tých, s ktorými sa MZV SR skontaktovalo. Pátranie po nich je však podľa jeho slov "ako hľadanie ihly v kope sena", keďže o sebe nedali po príchode na Haiti vedieť.
"Aj tento prípad na Haiti a pátranie po slovenských občanoch je príkladom toho, aké je dôležité, aby sa naši občania vo vlastnom záujme prihlásili či už cez registračný formulár alebo na príslušnom veľvyslanectve, keď cestujú do krajiny za akýmkoľvek účelom. Je to veľmi dôležité vedieť, ak sa slovenský občan nachádza v nejakej krajine. Ak sa stane katastrofa, tak vieme, koho v krajine hľadať a akým spôsobom ho kontaktovať," vysvetlil.