TASR informovala hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková.
"Krajská prokuratúra v Trenčíne podala na Okresný súd v Prievidzi obžalobu na Ing. Jozefa B., Ing. Eduarda B., Ing. Jána L., Ing. Jána L. a Ing. Jozefa O. pre prečin všeobecného ohrozenia," povedala Močková, podľa ktorej sa obvinení skutkov dopustili v súvislosti v tromi výbuchmi v delaboračnej hale Vojenského opravárenského podniku. Medzi obvinených patrí bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti, bývalý obchodno-technický riaditeľ, bývalý technický riaditeľ spoločnosti, bývalý výrobný riaditeľ a bývalý bezpečnostný technik. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.
Polícia ukončila vyšetrovanie výbuchu, pri ktorom prišlo v marci 2007 o život osem zamestnancov VOP, v auguste 2009. Jeden pracovník bol ťažko zranený a je odkázaný na invalidný vozík a ďalších 20 zamestnancov utrpelo rôzne ľahšie zranenia. Spôsobenú škodu na majetku VOP, ako aj na ďalšom hnuteľnom a nehnuteľnom majetku, viacerých fyzických a právnických osôb v meste Nováky a okolí, vtedy vyčíslili na 61 miliónov Sk (2.024.829,05 eura).
Trestné oznámenie na manažment VOP podali ešte v máji 2007 pozostalí obetí výbuchu. Podľa ich názoru všetci členovia vtedajšieho vrcholového manažmentu vedeli o hrubom porušovaní zákonov a predpisov pri skladovaní a delaborovaní starej munície. Každý z nich mal právo a povinnosť zastaviť a zakázať protizákonné skladovanie munície a zastaviť aj zakázať delaborovanie munície v protizákonných podmienkach. Poškodení pozostalí mali poznatky, že protizákonný stav uskladňovania nadmerného množstva munície v objekte delaborácie alebo v tesnej blízkosti delaboračných procesov trval dlhodobo a nebol to náhodný stav, vytvorený tesne pred výbuchom. Bolo len otázkou času, kedy ignorancia členov manažmentu VOP voči predpisom a zákonom prerastie do obrovskej tragédie, uviedli vtedy v trestnom oznámení poškodení rodinní príslušníci.