StoryEditor

Lekári sú preč. Nemá kto slúžiť

28.10.2011, 00:00
Okrem presúvania operácií na neskôr mali v Trnavskej fakultnej nemocnici pripravené aj iné, drastickejšie riešenie.

HN sa podarilo zistiť, že vedenie tamojšej nemocnice nariadilo kvôli lekárom s výpoveďami, ktorí si momentálne čerpajú dovolenky, krízový režim. Nočné pohotovosti na urgentnom príjme má zabezpečovať len jeden traumatológ bez špecializácie. Inými slovami – chirurg alebo ortopéd, ktorý ešte nezískal atestáciu a mal by pracovať pod dozorom skúsenejších lekárov.

„Nechcel by som sa tam ocitnúť“
„Naozaj by som sa tam nechcel ocitnúť,“ zareagoval zhrozene chirurg z bratislavských Kramárov Igor Pidenský. Podľa neho nie je reálne, aby pohotovosť na urgentnom príjme zabezpečoval len jeden lekár bez špecializácie. Na Kramároch slúžia traja, z toho aspoň dvaja z nich musia mať špecializáciu. Lekár, ktorý ju nemá, nemôže znášať zodpovednosť, ak nastanú komplikácie. Napríklad, ak do nemocnice privezú obete autonehody. „Nemusí tam byť len úraz, ale, povedzme, viacnásobné zlomeniny alebo trauma. Sám by to nezvládol,“ povedal pre HN.

Príkaz platný dva dni
Interný príkaz podpísal riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek a jeho námestník Andrej Dobrovodský. Riaditeľ najprv odmietol situáciu komentovať. Potom nás požiadal, aby sme mu poslali jeho nariadenie, ktoré máme k dispozícii s tým, že sa nám na druhý deň k nemu vyjadrí. Oslovili sme aj jeho námestníka. Ten nám povedal, že tento príkaz platil iba dva dni na začiatku týždňa, ale už majú zabezpečené plnohodnotné pohotovosti. Podľa zdroja HN v trnavskej nemocnici však príkaz nezrušili, len jeho účinnosť ústnou dohodou odsunuli o mesiac. „Primári si po záujme médií uvedomili, aký problém z toho vznikne,“ tvrdí náš zdroj.

Podľa príkazu riaditeľa na reorganizáciu traumatologicko-ortopedickej kliniky majú lekári, ktorí dali výpovede, dočerpať dovolenky. Pacientov po menej náročných operáciách má nemocnica prepustiť domov a znížiť počet lôžok o polovicu. „Chceli sme takto vyjsť v ústrety lekárom, ktorí si chceli zobrať dovolenky,“ vysvetlil dodatočne Pavelek. Mali tak spraviť do konca októbra. Problém odsunuli na koniec novembra, ale už teraz nám načrtli, ako to môže v nemocniciach vyzerať v decembri, keď lekárom uplynú výpovedné lehoty.

Vážnosť situácie v štátnych nemocniciach si už uvedomuje aj minister Ivan Uhliarik (KDH). Scenár krízového stavu v nemocniciach sa podľa neho bude priebežne meniť. Tvrdí, že doteraz už viac než dvesto lekárov stiahlo svoje výpovede. Na web rezortu dal zaradiť vzorový formulár na stiahnutie výpovede. „Niekoľko lekárov sa obrátilo na ministerstvo s požiadavkou, že by chceli odvolať výpoveď, ale nevedia ako,“ povedala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Týmto im podľa nej vychádzajú v ústrety.

Lekárske odborové združenie zatiaľ zbiera ďalšie výpovede. Lekári by ich mali odovzdať vedeniam nemocníc do konca mesiaca. „Očakávame asi sto nových výpovedí,“ povedal pre HN šéf odborárov Marián Kollár. Ratko Sudecký

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. jún 2023 23:20