StoryEditor

Otvorený list Radičovej lekárom

03.12.2011, 00:01
Autor:
TASRTASR

"Vážené panie doktorky, vážení páni doktori, dovoľte mi v týchto napätých chvíľach obrátiť sa k vám, čo ste ostali v nemocniciach pri lôžkach vašich pacientov, a napriek všetkému, čo dnes prežívame, usilujete sa prinavrátiť im zdravie. Svojím postojom dokazujete, že slová z Hippokratovej prísahy sú pre vás tým najdôležitejším vo vašej praxi. Viete lepšie ako ja, že sa v nej medziiným uvádza: „Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím“.

Som presvedčená, že v týchto dňoch a hodinách, keď stovky vašich kolegov opustili pacientov, idete za hranice svojich síl len a len preto, aby ste im zachraňovali ich životy, ich zdravie. Aby sa vašim pacientom nestala žiadna ujma.
Touto cestou sa Vám za to chcem čo najúprimnejšie poďakovať. Mimoriadne si vážim Váš postoj. Vážim si, že ste zostali pri tých, čo Vás najviac potrebujú . A to všetko bez ohľadu na to, či je deň a či noc, bez ohľadu na vlastnú únavu a psychické vyčerpanie.

Svoju profesiu vnímate ako poslanie. Nad všetko nadradzujete lásku k svojej nesmierne ťažkej profesii, ukazujete, že si nado všetko ctíte zodpovednosť. Chápem, že aj vy v súčasnej situácii pracujete pod tlakom a ste vystresovaní, napriek tomu ste zostali hrdo napĺňať obsah slova „lekár“.
Vďaka vám vaša profesia, vaše poslanie, neprestáva v nás ostatných vzbudzovať obdiv.

Chcem vás zároveň ubezpečiť, že si veľmi želám, aby práca všetkých zodpovedných lekárov, aby vaša práca bola adekvátne ohodnotená aj finančne. Uvedomujem si do všetkých dôsledkov, že v rámci vášho boja o vyššie platy vám nejde len o peniaze, ale najmä o adekvátne spoločenské ohodnotenie vašej nesmierne namáhavej a náročnej práce. Žiaľ, v súčasnosti, keď prežívame hlbokú ekonomickú a hospodársku krízu, ktorá pripomína veľkú hospodársku krízu z roku 1929, naozaj nie je možné zvýšiť platy v zdravotníctve viac, ako sme navrhli.

Ešte raz Vám čo najúprimnejšie ďakujem a skláňam sa pred Vašou statočnosťou, profesionalitou a zmyslom pre zodpovednosť."

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. máj 2023 20:38