Stály poradný orgán Komoditnej burzy Bratislava Cenový burzový výbor (CBV) predpokladá, že v marci tohto roku by sa trhová cena jednej tony emisií oxidu uhličitého (AAU) viazanej na tzv. zelené projekty mohla na Slovensku zvýšiť na 11,15 eura oproti súčasným 5,05 eura. V prípade predaja bez viazanosti by sa cena podľa odhadu mohla pohybovať na úrovni 10,15 eura za tonu. Vyplýva to z výsledkov decembrového zasadnutia výboru.
"Vývoj medzištátneho trhu s emisnými kvótami (AAU) sa v súčasnosti ťažko odhaduje," reagoval pre TASR spolupracovník organizácie Greenpeace Karel Polanecký. Priblížil, že jeho pravidlá sú totiž jasne určené iba do konca roku 2012, keď sa končí prvé kontrolné obdobie Kjótskeho protokolu. "V dôsledku zlyhania kodanskej klimatickej konferencie nie je jasné, ako a či sa vôbec bude obchodovať v ďalších rokoch," upozornil s dôvetkom, že sa dá predpokladať, že potenciálni kupci si počkajú na nové pravidlá.
Najznámejším predajom emisií typu AAU sa na Slovensku stal obchod z roku 2008, keď Slovensko predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisií za cenu 5,05 eura za tonu. Predaj dlhodobo kritizuje opozícia pre jeho nevýhodnosť. Podľa uzatvorenej zmluvy má tiež firma nárok na ďalších 35 miliónov ton. Emisná kauza bola jednou z príčin, prečo premiér Robert Fico porušil koaličnú zmluvu a odobral rezort SNS. Jeho dočasným vedením poveril vicepremiéra Dušana Čaploviča, ktorého nahradil súčasný minister Jozef Medveď.
Ten deklaroval, že ďalšie emisné kvóty chce rezort predávať transparentne. Ministerstvo sa v súčasnosti pokúša o zrušenie zmluvy. Ako dnes pre TASR priblížila hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová, o ukončení zmluvy sa stále rokuje. "Vzhľadom na zložitú situáciu, podmienky zmluvy a platnú legislatívu nebudeme bližšie informácie zverejňovať."