StoryEditor

Paška zatvára dvere pred verejnosťou

28.05.2012, 00:00
Papiernička. Apartmán predsedu parlamentu v účelovom zariadení už nebude prístupný verejnosti.

Hostí účelového zariadenia Národnej rady v Častej-Papierničke čakajú zmeny. Už sa nebudú môcť ubytovať v apartmáne predsedu parlamentu, ktorý pred vyše rokom sprístupnil pre verejnosť vtedajší šéf parlamentu Richard Sulík (SaS). Podľa jeho nástupcu Pavla Pašku (Smer-SD) by mal znova slúžiť len štátnikom.

„Papalášsky“ apartmán
„Mal by byť k dispozícii pre štátne návštevy a iné reprezentačné účely,“ tvrdí dvojnásobný šéf parlamentu, ktorý si nespomína, kedy v ňom nocoval naposledy. Sulík v apartmáne nespal nikdy, považoval ho za „papalášsky“. Aby nezíval prázdnotou, otvoril ho návštevníkom.

Podľa Kancelárie Národnej rady vlani prenajali apartmán 63-krát. Jeho využiteľnosť je 12 percent. Podľa Sulíka sa dá popritom ponechať ho aj bežným návštevníkom. „Mám z toho zlý pocit. Sú to predsa peniaze daňovníkov, nie je to správne.“ Paška však tvrdí: „Spôsobuje to organizačné problémy.“

Papiernička láka čoraz viac ľudí aj svojím športovým areálom. Vlani v auguste sa rozhodlo stráviť deň pri bazéne až dvetisíc ľudí, teda toľko, čo za celý rok 2010. „Bolo to jednak vplyvom extrémne teplého počasia, ale aj medializácie,“ uviedol hovorca parlamentu Pavel Chovanec.

Ceny zostanú
Terajší šéf parlamentu nebude rušiť všetko, čo Sulík v ubytovacom zariadení v Malých Karpatoch 40 km od hlavného mesta zaviedol. Vyššie ceny za prenocovanie poslancov ponechá. „V cenách zmeny určite nebudú,“ potvrdil. Zákonodarcu vyjde lôžko v hotelovej časti 20 eur, bežného návštevníka tiež.

Pred zjednotením cien platili poslanci 10 eur a verejnosť trikrát viac. Záujem o ubytovanie odvtedy stúpol takmer dvojnásobne. „Je dobrou správou, že sa nebude meniť cenová štruktúra. Paška zjavne pochopil, že je to nastavené tak, aby sa dosiahol optimálny výnos,“ skonštatoval Sulík.

V rekreačnom komplexe z roku 1974 poslanci veľmi oddychovať nezvyknú. Zavítajú doň skôr pracovne. „Mali sme tam teraz v máji zasadnutie poslaneckého klubu Smer,“ hovorí Paška. K pravidelným návštevníkom patrí europoslankyňa Anna Záborská s rodinou (KDH) a viacerí bývalí poslanci Milan Hort (SDKÚ-DS) a František Mikloško (KDS).

Parlament má okrem tohto účelového zariadenia ešte dva bungalovy v Tatranskej Javorine. Vilu Alexandra v Tatranskej Lomnici venoval parlament pod vedením Sulíka detskému domovu.

item->category)); ?>
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. júl 2022 04:08