HN žiadali na základe infozákona menný zoznam prokurátorov, ktorí pôsobia na Slovensku. Žiadosti na Generálnu prokuratúru sme poslali po tom, čo vyšlo najavo, že do prokurátorských kresiel sa dostali príbuzní ústavných sudcov. Všetky prokuratúry odmietli zverejniť, koho zamestnávajú s odvolaním sa na to, že ide o osobné údaje.
Argumenty stoja na vode
„Je nepochybné, že na základe súboru údajov v rozsahu meno, priezvisko, označenie funkcie – teda pracovné zaradenie, možno konkrétnu fyzickú osobu určiť, a preto ide o osobné údaje,“ uviedla v odpovedi žilinská prokuratúra. Podobné stanoviská mali aj ostatné.
Prokurátori pritom pod svojím menom vystupujú na súdnych pojednávaniach, podpisujú rozhodnutia, ktoré sa týkajú trestných stíhaní a sú verejne činnými osobami.
Právnik Peter Wilfling, ktorý spolupracuje s mimovládnou organizáciou Via Iuris, hovorí, že argumenty prokuratúry neobstoja. „Utajovanie mien a priezvisk zamestnancov orgánov verejnej moci je zjavne v rozpore s ústavným právom verejnosti na informácie,“ myslí si Wilfling. Poukazuje pritom aj na viaceré rozhodnutia súdov vrátane slovenského Ústavného súdu či Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré jeho názor potvrdzujú.
Napríklad Krajský súd v Bratislave ešte v roku 2006 rozhodol, že ministerstvo zahraničných vecí konalo protizákonne, keď odmietlo zverejniť mená pracovníkov a pozície, na ktorých pôsobia, s odvolaním sa na osobné údaje. Prokuratúra si podľa Wilflinga vykladá zákon v tomto prípade protiústavne a bráni účinnej verejnej kontrole.
Rýchla kariéra
HN nedávno zistili, že v kariérnom rebríčku stúpla dcéra predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej, pre Katarínu Marušákovú vytvorili miesto na Krajskej prokuratúre v Trnave. Na Okresnú prokuratúru v Partizánskom sa zase dostala nevesta ústavného sudcu Ľubomíra Dobríka, Dana Dobríková. Dcéra ďalšieho ústavného sudcu Jána Auxta Marcela Kováčová zase pôsobí na prokuratúre v Banskej Bystrici. Do funkcie ju zastupujúci šéf Generálnej prokuratúry Ladislav Tichý (na snímke) vymenoval, hoci predtým nepôsobila ako právna čakateľka na prokuratúre.
Podobné postavenie, ako majú prokurátori, majú v spoločnosti sudcovia. Ich mená sú verejne dostupné na webe spolu s názvom súdu, na ktorom pôsobia, a podrobnými majetkovými priznaniami.