V európskych krajinách postupne silnie takzvaný delta variant koronavírusu. Môžeme sa mu ešte vyhnúť alebo by sme sa mali skôr koncentrovať na to, aby jeho dosahy boli čo najmenšie?
Určite sa mu nevyhneme. Už teraz vidíme, že tento variant koronavírusu je dominantný. Šíri sa podstatne rýchlejšie ako všetky doterajšie varianty. Je asi o 60 percent prenosnejší, za 11 dní je schopný zdvojnásobiť počet infikovaných pacientov. Musíme však urobiť všetko pre to, aby sa k nám dostal čo najneskôr a aby sa potom na území Slovenska nejako dramaticky nešíril.
Aké zastúpenie už má delta variant v Európe?
V rámci Európskej únie mávame pravidelné online mítingy expertov a čísla, ktoré som na nich počul, nie sú veľmi povzbudzujúce. Existujú rôzne modely a schémy. Nie v každej krajine to vychádza rovnako, ale mnohé európske štáty už majú 10 či 15 percent novodiagnostikovaných pacientov, ktorí sú infikovaní práve spomínaným delta variantom koronavírusu. Dá sa teda síce predpokladať, že jeho príchod a rozšírenie na Slovensku bude istú chvíľu trvať, ale časom sa takáto situácia stane realitou aj u nás.
Kedy by sa tak malo stať?
Nepriaznivý scenár hovorí o tom, že ak podiel delta variantu dosiahne 10 percent, potom sa už v podstate začne šíriť explozívnejšie. Ráta sa s tým, že o päť až šesť týždňov to môže byť až 70 percent zo všetkých prípadov nových infekcií koronavírusu.
Dá sa to chápať tak, že keď jeho podiel presiahne 10 percent a začne sa šíriť explozívne, tak už sa nevyhneme tomu, aby sa stal dominantným aj u nás?
Dominantný bude až vtedy, keď budeme mať viac ako 50 percent nových infekcií spôsobených delta variantom. V každom prípade sa dá očakávať, že ak presiahne 10 až 20 percent, tak potenciál jeho šírenia bude veľmi vysoký. Všetko potom bude naozaj spieť k tomu, že časom sa stane dominantným typom koronavírusu.
Čo bude kľúčovým faktorom ďalšieho vývoja?
Záleží to na dvoch veciach. V prvom rade bude dôležitá miera kontaktu ľudí – teraz ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.