Otázka prijímania zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorého podobu predstavil v pondelok (4.1.) predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a svoju verziu dnes aj podpredseda KDH Daniel Lipšic, bude testom možnej formy politickej komunikácie medzi koaličným Smerom-SD a opozičným KDH. Pre TASR to dnes pripustil politológ Peter Horváth.
"Keby sa podarilo spojiť tieto dve strany na pôde parlamentu, bolo by to vnímané ako signál, že tá animozita medzi nimi nie je až taká výrazná," vysvetlil. Skôr ale očakáva, že na základe rozdielnych návrhov jedna skupina nebude chcieť podporiť druhú.
Fakt, že sa táto právna norma dostala na stôl tesne pred parlamentnými voľbami, vníma Horváth ako jednoznačný ťah pre voličov zo strany koalície aj opozície. "Je to naháňanie politických bodov. Otázka drobných rozdielov v oboch návrhoch nie je až taká dôležitá," podčiarkol.
Sám však vidí osud oboch iniciatív pomerne skepticky. "Neviem si celkom predstaviť, že by Smer-SD a KDH ustúpili, pretože prijatie takéhoto zákona by prinieslo silné politické body a oni nemajú dôvod sa vzájomne podporovať. Keby zákon nešiel tak tesne pred voľbami, tak by to politikum nebolo také silné," povedal Horváth.
V prípade, ak by jeden z týchto návrhov prešiel, je politológ presvedčený, že skončí na Ústavnom súde aj napriek tomu, že sa počíta s novelizáciou Ústavy SR. "Zmena Ústavy SR je jedna vec, druhou je princíp právneho štátu," uzavrel.
Podľa Ficovho návrhu by sa zákon týkal majetku presahujúceho 1000, prípadne 1500-násobok minimálnej mzdy a nadobudnutého po 1. januári 1990. Lipšic chce skúmať majetok prevyšujúci 500-násobok minimálnej mzdy a čas jeho nadobudnutia by nebol limitovaný. "Ak v ňom bude časová lehota, tak to bude absolútne politické divadlo," vyhlásil poslanec NR SR, podľa ktorého nebude v prípade zavedenia časového ohraničenia ťažké zákon obísť. V prípade, že premiér ohraničenie skúmania majetku až od roku 1990 vypustí, Lipšic nevylučuje podporu vládneho návrhu. Obaja politici zároveň plánujú pre tento zákon novelizovať Ústavu SR.