StoryEditor

Žitňanskej rastie v SDKÚ konkurencia

18.04.2012, 00:00
Boj o lídra SDKÚ. Okrem Pavla Freša získava podporu v regiónoch aj Viliam Novotný. Kandidatúru zvažuje.

Do súťaže o predsednícku stoličku SDKÚ-DS môže vstúpiť ďalší politik. Košické stranícke výbory sa včera vyslovili za Viliama Novotného, ktorý je podpredsedom tamojšieho regionálneho zväzu. Záujem o kreslo lídra má, či oň zabojuje, zatiaľ nevie.

Novotný vyčkáva
„Treba počkať na to, koho budú nominovať ďalšie miestne konferencie,“ reagoval Novotný. Dôvera Košičanov ho teší, na svoju stranu chce získať aj ďalšie zväzy. Hovoriť s nimi plánuje o náprave chýb, ktoré spravila SDKÚ pod vedením Mikuláša Dzurindu. „Keď chcete byť predsedom, musíte mať podporu rozloženú naprieč Slovenskom,“ dodal. Politológ Pavol Marchevský prekvapenia neočakáva. „Podpora z Košíc je skôr prejavom lojality straníckych štruktúr,“ myslí si. Podľa neho má reálne šance byť novým podpredsedom modrej strany. Novotný potvrdil, že o lídra nebude bojovať za každú cenu.

Črtá sa duel
Voči jedinej kandidátke na predsedu Lucii Žitňanskej sa pravdepodobne postaví Pavol Frešo. Bratislavského župana navrhuje za predsedu už viac ako dvadsať miestnych zväzov, kým Žitňanskú päť. Frešo navyše oslovil aj kolegov zo stredného a z východného Slovenska. „Som za to vďačný,“ zhodnotil stručne. Či sa bude uchádzať o post lídra, stále neprezradil. „Vyjadrím sa v najbližších dňoch,“ avizuje. „Ak sa rozhodne kandidovať ktokoľvek iný, som pripravená na otvorenú a férovú súťaž,“ vyhlásila Žitňanská. Je pripravená zmeniť SDKÚ, Frešo tiež.

Frešova prevaha?
Marchevský predpokladá, že Frešo napokon ohlási kandidatúru. Na rozdiel od Žitňanskej má podľa neho body navrch. „Ako jediný z čelných predstaviteľov SDKÚ má reálnu politickú moc,“ hovorí o bratislavskom županovi. Za nevýhodu Žitňanskej považuje aj jej vstup do SDKÚ spred šiestich rokov z pozície štátnej tajomníčky za KDH. „Môže to niekto použiť proti nej,“ uzatvára politológ. SDKÚ si bude voliť nové vedenie na kongrese 19. mája. Súčasný predseda Mikuláš Dzurinda sa už nebude uchádzať o žiadne kreslo a Iveta Radičová ohlási odchod zo strany. 

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. júl 2022 01:56