StoryEditor

Bugár: Zo správania Smeru som jeleň

21.10.2011, 11:59
Autor:
TASRTASR

Strana Smer-SD hrá zmenou postoja k podpore novely Ústavy SR, ktorá má umožniť kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) dovládnuť do marcových predčasných volieb, stranícku hru. Povedal to na pôde parlamentu predseda Mostu-Híd Béla Bugár, ktorému líder Smeru-SD Robert Fico dnes vo výťahu potvrdil, že sociálni demokrati zmenu ústavy nepodporia.

Bugár zmenám názoru sociálnych demokratov veľmi dobre nerozumie. "Predvčerom na grémiu sme sa ho (Fica) pýtali, či je takáto možnosť (zmena ústavy), odmietol to. Odmietol tiež ísť k prezidentovi. Potom išiel a predsa podporil to, čo deň predtým odmietol. A keď už sa dohodol s prezidentom, tak po našej návšteve u prezidenta sa znovu rozhodol, že to nepodporí. Ja som z toho jeleň. Myslím si, že toto je stranícka hra," povedal Bugár.

Potvrdil, že ak by z hry vypadla zmena ústavy, koalícia má stále plán B, čiže hlasy 76 poslancov, ktorí majú podporiť novú vládu vymenovanú po odvolaní tej doterajšej. Bugár odmietol, že by mal niekto s dohodou, ktorú štyria bývalí koaliční partneri predostreli aj prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, problém. Nevie ani o výhradách KDH, o ktorom sa to šepká.

Pokiaľ ide o nezávislého poslanca Igora Matoviča, ktorý sa dnes chystá oznámiť, že vládna koalícia má len 75 hlasov, povedal, že to je problém SaS. "To, čo sme podpísali včera, tak tam je, že poslanci SaS sú za. A tých je 21 a nie 18," poznamenal.

Zmenu názoru na podporu novely ústavy oznámili sociálni demokrati predsedom niektorých bývalých koaličných strán údajne už vo štvrtok večer. Pritom to bol práve Smer-SD, ktorý novelu ústavy navrhol prezidentovi Gašparovičovi. Predseda sociálnych demokratov Robert Fico tvrdí, že tým chceli dať hlave štátu ústavné riešenie otázky predčasnej vlády. Na novelizácii ústavy sa s prezidentom na štvrtkovom stretnutí dohodli aj predsedovia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mostu-Híd.

Dôvodom zmeny postoja Smeru-SD je údajne fakt, že vládna štvorka má 76 hlasov na vyslovenie dôvery novej vláde, ktorá by mala dovládnuť do marcových predčasných volieb, takže nie je dôvod na zmenu ústavy. Zmenu názoru sociálnych demokratov potvrdil dnes okrem Bugára aj líder SaS Richard Sulík. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) povedal, že zatiaľ oficiálne stanovisko Smeru-SD k situácii nemá.

"O žiadnej zmene názoru neviem. Viem len, že sa rokuje o tom, aký má mať táto vláda mandát, pretože zisťujeme, že napriek tomu, že má nedôveru parlamentu, vykonáva veci proti záujmom tohto štátu. To je celá otázka, o ktorej sa tu debatuje. Uvidíme, ako to skončí," reagoval podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. máj 2023 11:50