StoryEditor

Proti Tomanovej sociálnym podnikom je trestné stíhanie

18.11.2011, 15:25
Autor:
TASRTASR
Tomanová tvrdí, že trestné oznámenia dala už ona a nie Nicholsonová.

Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie vo veci štyroch sociálnych podnikov bývalej šéfky rezortu práce Viery Tomanovej. Polícia začala konať na základe trestného oznámenia štátnej tajomníčky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Lucie Nicholsonovej. TASR dnes o tom informovala Mária Račková z mediálneho oddelenia rezortu práce, podľa ktorej Slovensku kvôli podnikom hrozia sankcie zo strany Európskej únie (EÚ).

Trestné stíhanie začala polícia viesť v súvislosti s finančnými príspevkami poskytnutými pre Arvik a pre Gemerský, Revúcky a Horehronský sociálny podnik. Arvik bol jedným z ôsmich pilotných projektov sociálnych podnikov, ktoré mali podľa zámeru bývalého vedenia pomôcť znižovať nezamestnanosť za štátne i európske peniaze. Na realizáciu projektu dostal viac ako dva milióny eur, z toho 1,7 milióna eur bolo z prostriedkov EÚ.

"Európska komisia v rámci auditu odhalila ešte v januári 2010 závažné pochybenia, ktoré súviseli s použitím týchto finančných prostriedkov. Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev," uviedla Račková. "Na dôkazových materiáloch proti ostatným podnikom stále pracujeme," dodala Nicholsonová.

"Predstavitelia ministerstva práce fabulujú a zavádzajú. Trestné stíhanie sa totiž nezačalo na základe trestného oznámenia pani Nicholsonovej, ale na základe môjho trestného oznámenia, ktoré som podala pre konkrétne zistenia," reagovala na správu Tomanová. Správa ministerstva o trestnom stíhaní bola podľa nej zneužitím štátneho orgánu v rámci predvolebného boja na politické ciele a štvavú kampaň voči nej.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. máj 2023 19:02