Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes v priebehu niekoľkých hodín schválili viaceré legislatívne zmeny súvisiace s fungovaním nového mýtneho systému na Slovensku. Právne normy tak v rámci skráteného konania prešli v priebehu jedného dňa prerokovaním na výboroch aj všetkými troma čítaniami.
Na mimoriadnej 45. schôdzi, ktorá sa začala o 9. hodine ráno a skončila pred 18. hodinou, členovia zákonodarného zboru súhlasili so znížením spotrebnej dane z nafty, zrušením dvoch ministerstiev, znížením pokút za nesprávne používanie palubnej jednotky či reorganizáciou Fondu národného majetku (FNM).
Spotrebná daň na naftu sa tak od februára zníži o 11,3 centa. Konečná cena na čerpacích staniciach by mala byť v dôsledku toho nižšia o 13 centov. Novelu zákona podporila aj opozícia, návrh Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) na zníženie dane aj na benzín o 3 centy však hlasovaním neprešiel.
Opozícia podporila aj vládnu novelu zákona o elektronickom výbere mýta, ktorou sa výška blokovej pokuty za zle nastavenú palubnú jednotku (OBU), potrebnú pri výbere mýtneho, vo februári zníži o viac ako 1500 eur na 120 eur. Znížená suma pokuty bude mať pritom spätnú účinnosť od 1. januára. Týkať sa bude vodičov, ktorých pokuty sú momentálne riešené v rámci správneho konania.
Novela tiež rozširuje okruh áut, ktoré sú oslobodené od platenia mýtneho. Ide o záchranné zložky integrovaného záchranného systému a vozidlá Policajného zboru SR.
V rámci FNM sa počíta so znížením počtu pracovníkov z aktuálnych 90 na 50. Zruší sa aj Prezídium fondu a jeho kompetencie preberie výkonný výbor. V rozpočte FNM by sa tak malo usporiť 1,6 milióna eur. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka zjednodušenie a sprehľadnenie činnosti fondu. Ten totiž v súčasnosti už nevykonáva niektoré funkcie, ktorými bol v minulosti poverený. "Sú to predovšetkým jeho činnosti súvisiace s ďalšou privatizáciou nového majetku," spresnil Jahnátek.
Tiež sa rozhodlo, že Slovenská republika bude mať od 1. júla tohto roka o dve ministerstvá menej. Zanikne ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) a ministerstvo životného prostredia (MŽP). Ich agendy prejdú pod iné rezorty, ktorých bude po novom 12.