Zákon o štátnom jazyku bol podľa predsedu Maďarského spoločenského a kultúrneho zväzu na Slovensku (Csemadok) Bélu Hrubíka zbytočný a v súčasnej podobe nikdy fungovať nebude. "Ľudia robia všetko prirodzene a nie podľa zákonov," odôvodnil svoje tvrdenie Hrubík po dnešnom stretnutí národnostných menšín s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.
Hrubík tvrdí, že ľudia na zmiešanom území spolu vedia vychádzať aj preto, že sú od seba závislí. "Sú odkázaní na seba a myslím si, že inak funguje jazykový zákon na vidieku ako si to predstavovali trebárs politici. Práve kvôli tomu, že ľudia sú na seba odkázaní," vysvetlil.
Podobný názor má aj podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. "Občania SR na južnom Slovensku, na zmiešanom území, či už sú to Slováci alebo Maďari, vedia ďaleko lepšie spolupracovať, než to predpokladajú niektoré politické strany a ako o tom hovoria," poznamenal.
Situáciu okolo jazykového zákona vrátane kritiky z maďarskej strany označil vicepremiér za politikum. "Čas ukáže, že tento zákon bol zameraný na riešenie postavenia oficiálneho jazyka," doplnil Čaplovič, podľa ktorého si každý štát svoj jazyk chráni.
"Neexistuje v Európe jeden štát, kde sa učí napríklad na národnostnej škole s vyučovacím jazykom maďarským až 90 percent vyučovacieho jazyka menšinového a len 10 percent v oficiálnom jazyku. Ak mi tí, ktorí o tom hovoria, dokážu, že to je inak, tak sa skloním," uviedol ako príklad vicepremiér.