Slovenská republika bude mať od 1. júla tohto roka o dve ministerstvá menej. Rozhodli o tom dnes koaliční poslanci Národnej rady SR, ktorí 78 hlasmi schválili vládnu novelu zákona o organizácii činnosti vlády a ústrednej štátnej správy, s tým, že pôjde o zánik ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) a ministerstva životného prostredia (MŽP). Ich agendy prejdú pod iné rezorty, ktorých bude po novom 12.
Jarmila Tkáčová (SDKÚ-DS) nesúhlasila najmä s rušením MŽP. "Jeho zlúčenie s rezortom pôdohospodárstva považujem za jeho faktickú likvidáciu. Navyše, nie je štandardné, aby končiaca vláda pripravovala podmienky pre vládu budúcu," upozornila. Tvrdí, že po novom by životné prostredie spravoval jeden z jeho najväčších znečisťovateľov. "Z capa ideme urobiť záhradníka," vyhlásila. Rovnako pochybuje aj o avizovanej úspore, ktorú považuje za úplne chimérickú.
Z vládneho návrhu vyplýva, že pôsobnosť MVRR prejde na nové Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR okrem kompetencie na úseku verejných prác. Tá bude spadať pod Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Koordinácia využívania finančných prostriedkov z fondov EÚ prejde na Úrad vlády SR. Zlúčenému ministerstvu pribudne kompetencia týkajúca sa stavebnej a bytovej politiky a presunie sa pod neho celý Štátny fond rozvoja bývania.
Zrušením envirorezortu prejdú jeho kompetencie na ministerstvo pôdohospodárstva. Vznikne tak Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR. Prejde pod neho aj agentúra na podporu regionálneho rozvoja, ktorá v súčasnosti pôsobí pod MVRR.
Zmení sa aj súčasný názov ministerstva školstva na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Pod ministerstvo kultúry zase prejde portfólio cestovného ruchu, a tak sa pod neho dostane aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch. Jeho nový názov bude Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR.
Obvodné úrady v pôsobnosti ministerstva vnútra preberú na seba kompetencie územného a stavebného poriadku, čo umožní zrušiť časť špecializovanej štátnej správy, ktorou sú krajské stavebné úrady.
Podľa premiéra Roberta Fica by tieto opatrenia mohli priniesť úspory od 11,62 milióna do 13,28 milióna eur ročne. "Napĺňame ambíciu, aby aspoň časť dopadov, ktoré bude mať rozhodnutie znížiť spotrebnú daň na naftu, bola krytá tým, že budeme šetriť v rámci vládnej spotreby," vysvetlil premiér. Minister financií Ján Počiatek (Smer-SD) však otázku, či vie ušetrenie zaručiť, označil za hypotetickú.