Zlúčiť konanie volieb s referendom či zrušiť pri miestnych a regionálnych všeľudových hlasovaniach predpísané kvórum navrhuje strana Sloboda a Solidarita (SaS).
Taktiež je proti zvyšovaniu počtu vyzbieraných podpisov, ktoré sú pre vyhlásenie referenda potrebné. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave tieto návrhy predstavil predseda SaS Richard Sulík a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
Zmeny sú nutné
Podľa Sulíka treba referendum ľuďom sprístupniť a začať diskutovať o zmenách, ktoré by sfunkčnili tento inštitút priamej demokracie. SaS preto navrhuje spojiť deň konania volieb s referendom. „Výrazne by sa tým zvýšila účasť na referende a ušetrili by sme verejné prostriedky," povedal Sulík. Liberáli si myslia, že so zmenami treba začať na miestnej a regionálnej úrovni. "To je základ, aby sa ľudia naučili, že referendová demokracia sa dá využiť v ich prospech," myslí si Klus.
Tvrdí, že cestou nie je zvyšovanie petičného prahu, ale naopak, jeho znižovanie. V obciach do 1000 obyvateľov by podľa neho mohol zostať pri 30 percentách, ako je to v súčasnosti. "V obciach medzi 1000 a 10.000 obyvateľmi by sa petičný prah znížil na 20 percent. V mestách nad 10.000 obyvateľov je nevyhnutné, aby sa znížil na 10 percent," vysvetlil Klus, ktorý vidí úpravu podmienok referenda aj na krajskej úrovni. "Taktiež tu prejsť zo súčasných 30 percent na 10," podotkol.
Ľahostajnosť nie je cesta
Zvyšovanie počtu potrebných podpisov pre vyhlásenie referenda nepovažuje za rozumné. Sulík sa obáva, že ak by k tomu došlo, žiadna iniciatíva na všeľudové hlasovanie zo strany občanov nevzíde.
Podľa SaS sa veľa diskutuje aj o záväznosti referenda. Preto členovia strany trvajú na tom, aby Ústavný súd SR vydal k tomu v najbližšom čase svoje stanovisko. Či referendá na Slovensku majú formu odporúčania, alebo sú skutočne záväzné, uviedol Klus. Tvrdí, že po referende o ochrane rodiny nastáva priestor aj na diskusiu o znížení alebo zrušení celoštátneho kvóra.
"My trváme na tom, aby sa pri miestnych a regionálnych referendách kvórum zrušilo. Aby sa ľudia naučili, že ľahostajnosť nie je cesta," povedal tímlíder SaS. Sulík tvrdí, že nechcú všetky podmienky a hranice pri referendách rušiť. "Len poďme o tom diskutovať, či sú nastavené správne," dodal.