Základná cena za nákup deviatich amerických vojenských vrtuľníkov Sikorsky Black Hawk UH-60M nebude 450 miliónov dolárov, ako o tom v piatok 20. februára informovala americká Agentúra pre obrannú bezpečnosť a spoluprácu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková s tým, že cena základného kontraktu bude ešte predmetom rokovaní. Ministerstvo ešte v januári odhadlo cenu na približne 348 miliónov dolárov.
"Zverejnená suma, ktorá bola odsúhlasená americkou vládou, je maximálny rámec pripravovaného programu, ktorý bol predložený na schválenie príslušnému výboru Kongresu a zahŕňa aj ďalšie možné dodatočné požiadavky slovenskej strany v budúcnosti," vysvetlila Balleková s tým, že môže ísť napríklad o rozšírenie výcviku, alebo požiadavky na dodatočné modifikácie vrtuľníkov. "V žiadnom prípade teda nejde o sumu za základný kontrakt, o ktorom sme informovali," dodala.
Nákup vrtuľníkov od Američanov musí ešte odsúhlasiť Bezpečnostná rada SR a vláda. Minister obrany Martin Glváč zatiaľ o tejto ponuke informoval poslancov branno-bezpečnostného výboru. Dohoda o predaji si vyžaduje súhlas aj amerického Kongresu. Až potom sa začnú medzivládne rokovania.
Američania ponúkli Slovensku možnosť nakúpiť vojenské vrtuľníky Sikorsky Black Hawk prostredníctvom amerického fondu Foreign Military Sales počas januárovej návštevy Glváča v USA.
O nákupe nových vrtuľníkov, ktoré by nahradili v súčasnosti používané sovietske Mi-17, sa hovorí už dlhšie a armáda ich chce postupne obmeniť do šiestich rokov. Obmena je podľa Glváča pripravená na dve etapy. V prvej etape má prísť deväť vrtuľníkov s tým, že by boli dodávané postupne a zároveň by boli hneď uhrádzané. Peniaze na takéto riešenie má Glváč podľa vlastných slov predrokované s ministrom financií aj s premiérom.
Podľa šéfa rezortu obrany, ak by Slovensko túto ponuku prijalo v krátkom čase, americká strana prisľúbila skrátenie niektorých procesov pri akvizícii tak, že prvé dva vrtuľníky by na Slovensku mohli byť do konca roka.