Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar za komunizmu údajne donášal tajnej polícii na Alexandra Dubčeka, ktorý bol jedným z hlavných predstaviteľov takzvanej Pražskej jari. S odvolaním sa na archívne dokumenty to napísal Denník N. Mečiar v minulosti spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) v komunistickom Československu poprel.
Podľa denníka N o spolupráci Mečiara s ŠtB vypovedali v 90. rokoch svedkovia pred vyšetrovateľom, ktorý sa zaoberal krádežou tajných spisov z niekdajšieho sídla pobočky ŠtB v Trenčíne. Práve Mečiar mal byť podozrivý, že po nežnej revolúcii, kedy sa stal ministrom vnútra, nechal spisy odcudziť.
Mečiar údajne donášal ŠtB v čase, keď bol podnikovým právnikom. K Dubčekovi, symbolu neúspešného pokusu o uvoľnenie spoločenských pomerov v Československu na konci 60. rokov, mal podľa denníka blízko prostredníctvom svojho kamaráta a Dubčekovho švagra Vladimíra Krajčiho.
O spolupráci Mečiara s ŠtB sa špekuluje od pádu komunizmu v Československu. Zväzok na Mečiara ako kandidáta tajnej spolupráce s krycím menom Doktor bol založený v roku 1985. Zo zachovaných dokumentov však nie je jasné, či Mečiar s tajnou políciou spolupracoval vedome. Podľa denníka osoba vedená v kategórii kandidáta tajnej spolupráce nemusela o údajnej spolupráci s ŠtB vedieť.
Mečiar, ktorý vo vysokej politike skončil po neúspechu jeho ĽS-HZDS vo voľbách v roku 2010, v minulosti opakovane tvrdil, že s ŠtB nespolupracoval a že na Dubčeka nedonášal.
Svedkovia vo výpovediach upozorňovali aj na údajný vzťah Mečiara s príslušníkmi sovietskej tajnej služby KGB. Údajne mal byť angažovaný pri ochrane sovietskych vojenských objektov v Nemšovej, kde Mečiar pracoval ako podnikový právnik.