StoryEditor

Parlament má dnes rozhodnúť o novom šéfovi NKÚ

19.05.2015, 07:58
Autor:
SITASITA
Voľba predsedu NKÚ SR sa uskutoční o 17:00, rokovanie o kandidátoch sa začne o 14:00.

Definitívne rozhodovanie o rekodifikácii civilného práva a voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR čaká poslancov dnes počas ôsmeho dňa 51. schôdze parlamentu.

Rokovanie otvorí diskusia k návrhom Civilného sporového poriadku, Civilného mimosporového poriadku a Správneho súdneho poriadku, ktoré nahradia Občiansky súdny poriadok z roku 1963. Nové normy patria dôležitosťou i rozsahom k najväčším právnym reformám od vzniku samostatnej SR.

Každý zo zákonov má približne 500 paragrafov. Minister spravodlivosti Tomáš Borec zdôraznil, že rekodifikácia civilného práva “prináša celý komplex zmien, ktoré majú za cieľ zrýchliť, zjednodušiť a skvalitniť civilné konanie na úplne novú úroveň. Mali by znamenať vážny posun vpred“.

Civilný sporový poriadok je nosnou časťou rekodifikácie. Upravuje postup súdu, strán a osôb, ktoré sa zúčastňujú na konaní pri prejednávaní a rozhodovaní sporov. Majú sa napríklad zmeniť pravidlá doručovania súdnych zásielok pre fyzické osoby. Doručovanie bude priamo viazané na adresu trvalého pobytu. Ak si tam účastník konania takúto zásielku neprevezme, súd ju po zákonnej lehote bude považovať za doručenú.


Predseda parlamentu Peter Pellegrini. Snímka: TASR

Novým kódexom chcú dať sudcovi do rúk prostriedky tzv. koncentrácie sporového konania. Bude môcť stanoviť stranám sporu povinnosť predložiť všetky dôkazy v určitej lehote a potom bude môcť sudca povedať, že od tejto fázy neakceptuje žiadne nové dôkazy, nové skutočnosti.

Dnes sa stáva, že aj po dvoch rokoch konania, keď je už všetkým všetko jasné a súd by mal rozhodnúť, jeden z účastníkov, ktorý sa rozhodne pojednávanie naťahovať, prinesie nové dôkazy a proces sa tak predlžuje, vysvetlil minister. Borec upozornil na zavedenie inštitútu predbežného prejednania sporu.

Tak by sa mohlo podľa neho prísť na to, že samotný spor nie je potrebný, dodal. Svedka bude musieť pre potreby súdu zabezpečiť tá strana sporu, ktorá ho navrhla. V prípade námietok zaujatosti voči sudcom pri sporových konaniach budú hroziť pokuty do 500 eur, ak súd námietku neprijme a zistí, že išlo o zjavnú obštrukciu.

Voľba predsedu NKÚ SR sa uskutoční o 17:00, rokovanie o kandidátoch sa začne o 14:00. Za predsedu úradu bude zvolený kandidát, ktorý získa v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

KDH a ďalšie opozičné strany navrhli ako kandidáta prokurátora a bývalého štátneho tajomníka rezortu vnútra za Daniela Lipšica Maroša Žilinku, pod jeho nomináciu sa podpísalo šesťdesiat opozičných poslancov.

Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo navrhol niekdajšieho primátora Spišskej Novej Vsi, exposlanca SDKÚ-DS a bývalého šéfa SIS Karola Mitríka a Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO) nominovali bývalú kvestorku Univerzity Palackého v Olomouci a exšéfku služobného úradu ministerstva školstva za Dušana Čaploviča a Petra Pellegriniho Henrietu Crkoňovú.

01 - Modified: 2022-12-05 13:10:25 - Feat.: - Title: Parlament obstaral digitálny konferenčný systém za 1,6 milióna eur 02 - Modified: 2022-12-05 12:23:00 - Feat.: - Title: Poslanci pokračujú v rokovaní novelami nezaradených poslancov 03 - Modified: 2022-12-05 16:31:10 - Feat.: - Title: Nedôveru vláde vyslovia aj tarabovci. Cigániková čaká nechutnú rozpravu, výsledok bude tesný 04 - Modified: 2022-12-03 06:24:00 - Feat.: - Title: Obávam sa o demokraciu po najbližších parlamentných voľbách, tvrdí politológ. Dôvod na predčasné nevidí 05 - Modified: 2022-12-02 12:18:36 - Feat.: - Title: Plénum odobrilo správu o členstve Slovenska v Únii za rok 2021
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 07:59