Očakávali ste, že Robert Fico získa v prvom kole prezidentských volieb menej ako 30 percent, keďže mu posledné prieskumy dávali viac ako 35 percent?
Tu je namieste úvaha naozaj o niečom, čo by sme mohli nazvať v úvodzovkách Kukanovým efektom. To znamená, že v prvom kole podporovatelia a voliči kandidáta Roberta Fica odložili voľbu až na druhé kolo v presvedčení, že prvé kolo je jasné.
Čiže ak zmobilizuje svojich voličov, uhrá v druhom kole lepší výsledok?
Pán Fico má veľkú rezervu v radoch vlastných voličov, takže predpokladám sústredenosť na mobilizáciu vlastných voličov. On nie je v pozícii potreby širšieho zásahu, ale má naozaj tých 300- až 500-tisíc voličov rezervu.
Čím to je, že práve jeho voliči, ktorí zvyčajne patria k disciplinovaným, k urnám neprišli?
Efektom, že prvé kolo je isté. A druhý moment, ktorý však hovorím ako hypotézu, že môžu tu byť ešte dve podskupiny. Jedna, ktorá by ho naozaj radšej videla ako premiéra, a druhá, ktorá zažíva efekty už existujúcich prijatých zákonov jeho vládou. Práve vypĺňame daňové priznania.
Fico hovoril celý večer o tom, že ide o referendum o ňom a o Smere. Získal o vyše pol milióna hlasov menej ako Smer v parlamentných voľbách v roku 2012. Čo teda hovoria výsledky tohto referenda?
Dodávam k vašim číslam, že získal o 200-tisíc hlasov menej ako ja v prvom kole volieb. Sám si to zadefinoval ako referendum, pričom ide o veľmi konkrétnu voľbu osoby, ku ktorej si treba uvedomiť, že nie je znamienko rovná sa medzi politickou stranou a osobou. Dôkazy sú – keď osoba s vysokými preferenciami založí politickú stranu, neznamená to automaticky presun voličskej základne k politickému subjektu. A platí to aj opačne. Čiže máte politické strany, ktoré získavajú vyššie percentá, ale reprezentanti týchto strán ani zďaleka tieto percentá nedosahujú.