StoryEditor

Kiska medzi Rómami: Firmy majú predsudky. Preto týchto ľudí nechcú

08.04.2015, 12:26
Autor:
TASRTASR

Takmer 20 % zamestnancov spoločnosti s ručením obmedzeným Pasell Slovakia, ktorá sa zaoberá výrobou a predajom gumených a plastových výrobkov pre domáce elektrospotrebiče a automobily, v súčasnosti tvoria Rómovia. Dnes túto fabriku sídliacu v popradskej mestskej časti Matejovce navštívil aj prezident SR Andrej Kiska.

V tejto firme, podľa toho, aká je sezóna, pracuje od tých 15 percent do 60 percentrómskych zamestnancov. Keď som sa vedenia firmy pýtal, aký odkaz by v tomto zmysle dali ostatným firmám, tak mi povedali, že týmto ľuďom treba dať šancu a dôveru. Ak im ju dajú, tak Rómovia im to odplatia a stanú sa rovnako dobrými zamestnancami ako ostatní,“ konštatoval po prehliadke závodu prezident.

Hlavným problémom, prečo firmy nechcú Rómov zamestnávať, je podľa neho predovšetkým to, že majú predsudky. Riaditeľka spoločnosti sídliacej v Poprade Zuzana Rošková tvrdí, že Rómovia potrebujú na začiatku viac trpezlivosti a pozornosti, ale aj viac času na zácvik. „Niekedy sa učia písať i čítať. Musia sa naučiť systém, že ráno musia prísť do práce, musia rešpektovať pravidlá, aby sa začlenili, a potom ich akceptujú aj ostatní zamestnanci, keď vidia, že chcú pracovať,“ konštatovala.


Andrej Kiska navštívil Rómov v Spišskom Hrhove. Snímka: SITA/R. Maťaš

Problémy v tejto talianskej firme, ktorá v súčasnosti v Poprade zamestnáva takmer 100 ľudí a založená bola v roku 2001, sú v súvislosti s rómskymi zamestnancami najmä v absencii pracovných návykov. Ak však vydržia tri až štyri mesiace, potom sa už do kolektívu začlenia.

My ich zamestnávame preto, aby získali tie pracovné návyky a nesedeli na úrade práce, nebrali podpory a stali sa svojprávni aj z toho finančného hľadiska. Na začiatku je to vyslovene o učení základných vecí,“ dodala Rošková.

Okrem spoločnosti zamestnávajúcej Rómov dnes prezident Kiska v rámci Medzinárodného dňa Rómov navštívil aj obec Spišský Hrhov, ktorá je známa v regióne svojím pozitívnym prístupom k rómskej problematike. Na záver sa stretol i s členmi rómskej komunity v obci Batizovce, okres Poprad.

Snažím sa rómskej problematike venovať už niekoľko rokov a dnes som sa vybral na miesta, kde to funguje. Je to preto, aby starostovia, zamestnávatelia a ostaní ľudia na Slovensku videli, že sa to dá. A tieto príklady potrebujeme verejne prezentovať,“ uzavrel Kiska.

01 - Modified: 2022-10-07 11:24:18 - Feat.: - Title: Exprezident Schuster pre HN: Svetu dnes chýbajú veľké osobnosti 02 - Modified: 2022-09-30 21:42:51 - Feat.: - Title: Armáda zvrhla prezidenta, ktorý sa chopil moci po zosadení voleného lídra v Burkine Faso 03 - Modified: 2022-09-16 17:44:48 - Feat.: - Title: Kazašský parlament schválil, že hlavné mesto sa bude opäť volať Astana 04 - Modified: 2022-09-16 06:54:51 - Feat.: - Title: Prezident Erdogan sa chcel stretnúť so sýrskym náprotivkom Asadom 05 - Modified: 2022-09-10 10:52:45 - Feat.: - Title: Zeman sa súdi pre výroky o jeho zdraví, súd chce posudok z psychiatrie. Má byť závislý na alkohole a tabaku
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. október 2022 14:40