Minister práce Ján Richter, krajský šéf Smeru Stanislav Kubánek, či exposlanec Tibor Cabaj – mnohí politici majú vďaka nim vysokoškolský titul, no ich osud je zrejme spečatený. Detašované pracoviská vysokých škôl postupne zanikajú a tento trend má pokračovať. Od apríla minulého roka zaniklo 31 detašovaných pracovísk, v súčasnosti ich je 44.„Odhadujem, že tento počet sa ešte zníži, že do roka ich bude o ďalších desať – pätnásť menej,“ hovorí Ľubor Fišera, šéf Akreditačnej komisie, ktorá radí ministerstvu školstva, ktoré študijné programy otvoriť a ktoré nie.
Nízka kvalita
Ďalšie škrty by malo priniesť budúcoročné hodnotenie kvality vysokých škôl – komplexná akreditácia. Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča je totiž pobočiek univerzít priveľa a nedokážu zabezpečiť požadovanú kvalitu vzdelávania. „Veľmi dobre si uvedomujeme, že v dnešnej dobe cestovanie pedagógov do okresných miest, prednášková sála, tabuľa a krieda pre kvalitnú výučbu vysokoškolákov nestačia,“ upozornil hovorca rezortu Michal Kaliňák. Komplexná akreditácia podľa neho ukáže skutočný obraz detašovaných pracovísk.
„Mne to vyhovovalo, že som nemusel ďaleko dochádzať,“ hovorí exposlanec HZDS Tibor Cabaj. Rodák z Topoľčian študoval politológiu na banskobystrickej Univerzite M. Bela, časť externého štúdia absolvoval v pobočke v Sládkovičove. „Na politológiu netreba žiadnu technickú základňu, to je skôr o samoštúdiu,“ hovorí Cabaj. Školiace stredisko bolo podľa neho vybavené „normálne“ a výpadok pedagógov vraj za celý čas štúdia nezažil. Vyššie nároky na detašované pracoviská by sa podľa neho mali uplatňovať len na technické smery.
Koniec boomu
Mojmírovce, Sučany, Badín – v čase boomu detašovaných pracovísk mali pobočku vysokej školy aj obce, o ktorých ste možno ani nepočuli. Vysoké školy sa snažili dostať čo najbližšie „k zákazníkovi“, získať ich čo najviac. Školy tiež reagovali na dopyt po vzdelaní, ktoré zdravotným sestrám, či úradníkom predpisovali zákony novelizované po vstupe do EÚ.
Od apríla tohto roku však platia pre univerzity prísnejšie pravidlá – detašované pracovisko musí byť zabezpečené rovnako kvalitne ako alma mater. „Školy musia investovať do vybavenia a kvality a to sa nedá na viacerých miestach naraz. Preto si myslím, že počet detašovaných pracovísk bude ďalej klesať,“ hovorí predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško.
„Ak bude Akreditačná komisia dôsledná vo vymáhaní zabezpečenia materiálnych a personálnych podmienok, tak pre školy bude nerentabilné mať také zariadenia. Ľudia nebudú platiť veľké sumy, keď majú iné možnosti, vrátane bezplatného externého štúdia v Čechách,“ dodala analytička Renáta Králiková.