StoryEditor

Slovensko sa stalo čiernou dierou na mape Európy

87 percent ľudí u nás eurovoľby odignorovalo. Voliť neprišli.

Boli to jedny z najkľúčovejších rokov Európskej únie. Päť rokov, počas ktorých sa štáty vrátane Slovenska snažili dostať z ekonomickej krízy. Päť rokov, poznamenaných záchranou viacerých štátov, na ktorú sa muselo skladať aj Slovensko. A ktorá pochovala aj jednu našu vládu.

Napriek tomu týchto päť rokov Slovákov nepresvedčilo, aby išli voliť svojich zástupcov do európskeho parlamentu. Práve naopak. Tieto voľby zlomili čierny rekord – Slovensko dosiahlo najnižšiu voličskú účasť od vzniku samostatného Slovenska.


Slovensko a Česko sú jediné krajiny, v ktorých účasť nepresiahla 20 percent voličov.

Rastie euroskepticizmus

Voliť tak prišlo len približne 13 percent ľudí – teda asi každý siedmy Slovák. Paradoxne sa pod to podpísali práve kľúčové rozhodnutia, ktoré Európska únia robila posledné roky. A ktoré má ešte na stole. Finančná pomoc iným krajinám či napríklad očakávané rozhodnutie o bankovej únii totiž zvyšujú podľa sociológa Pavla Haulíka z MVK u ľudí euroskepticizmus.

Ten prehĺbil aj fakt, ako dlho Európa bojovala s krízou, ktorú na vlastnej koži pocítili aj ľudia na Slovensku. Do roku 2008 totiž Slovensko zo svojho členstva najmä profitovalo. Prichádzali k nám noví investori, ekonomika rekordne rástla, vďaka čomu sa zvyšovala aj životná úroveň u nás. Kríza však obraz únie pokrivila. A zvýšila sa tak apatia voči Bruselu. V súčasnosti tak nemajú pocit, že by eurovoľbami mohli vôbec niečo zmeniť – konštatuje Radovan Geist z Euractivu. „To spôsobuje veľkú nedôveru u voliča,“ dodal.

 

Nezaslúžené fleky

 

Táto nedôvera sa podpíše aj pod to, že Slovensko má najnižšiu volebnú účasť v celej Európskej únii. Takéto negatívne prvenstvo však nebudeme mať po prvýkrát – najnižšiu účasť sme mali vo voľbách v roku 2004 aj o päť rokov neskôr, v roku 2009.

Bolo by treba sa zamyslieť nad zmenami vo volebnom systéme – navrhuje zas europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Volič si totiž musí vybrať dvoch kandidátov z jednej politickej strany. „Zrejme by sa mala zaviesť voľba osobností, nie strán,“ domnieva sa.

Podľa staronového poslanca z SDKÚ-DS Eduarda Kukana by zas bolo potrebné prebudiť v ľuďoch záujem o veci nielen domáce, ale aj európske. A tým ich aj pritiahnuť k urnám. V týchto voľbách podľa neho strany aj kandidáti urobili pre pritiahnutie voliča maximum.

 

01 - Modified: 2006-05-31 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Neplníme Lisabonskú stratégiu
01 - Modified: 2024-04-24 13:18:30 - Feat.: - Title: Prieskum: Eurovoľby by jednoznačne vyhralo Progresívne Slovensko 02 - Modified: 2024-04-18 09:27:28 - Feat.: - Title: Slováci si viac uvedomujú význam eurovolieb, reaguje hovorca europarlamentu na výsledky Eurobarometra 03 - Modified: 2024-04-10 17:31:29 - Feat.: - Title: "Dôležitosť Únie ukázal aj covid" Čaputová v Európskom parlamente vyzvala Slovákov na účasť v eurovoľbách 04 - Modified: 2024-04-10 13:17:17 - Feat.: - Title: Naď vysvetľoval kontroverznú kampaň Demokratov: Pôjdeme na hranu, výroky na našich bilbordoch sú nechutné 05 - Modified: 2024-03-10 18:13:52 - Feat.: - Title: Strany majú posledné hodiny na podanie kandidátok do eurovolieb
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. apríl 2024 16:29