Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je postavené na blbosti a hlúposti a deštruuje ústavný systém, myslí si nezaradený poslanec a predseda strany Občania SR Alojz Hlina. „Žiaľ, musím uznať, že Slovensko sa zapíše do dejín parlamentnej demokracie, že sme našli tretiu emóciu, na ktorej sa dá postaviť strana, alebo čo to vlastne je, a to na ľudskej hlúposti, respektíve blbosti. Takže tri základné emócie už budeme poznať, aj na politológii by to mohli učiť. Závisť, nenávisť a blbosť. Na závisti komunisti, na nenávisti fašisti a na blbosti OĽANO,“ povedal Hlina v parlamentnej rozprave. Skutočnosť, že OĽaNO je postavené na ľudskej hlúposti, podľa Hlinu jednoznačne potvrdzuje návrh poslancov obyčajných ľudí, ktorým chceli od základov zmeniť volebný systém.
Projekt platformy nezávislých osobností sa podľa Hlinu v čase jeho vzniku javil ako sexy príbeh, transformoval sa však do inej roviny. „Žiaľ, kolegovia, vy ste nezávislí akurát tak sami na sebe a od vás naozaj nič nezávisí. To je krutá pravda. A tým sa OĽANO stáva. Projektom submisívnych ľudí, ktorým stačí, že im kľučka hovorí dobrý deň, pán poslanec, a za to sú ochotní zúčastňovať sa a posväcovať projekt, ktorý možno s tou peknou myšlienkou už teraz absolútne nič nemá,“ vysvetlil Hlina.
Podľa neho by strana, ktorá umožnila kandidovať nezávislým, mala časť peňazí, ktoré dostala od štátu, transferovať týmto nezávislým poslancom. „To je skutočne nezávislý poslanec na platforme, ktorú umožnila nejaká strana. Lenže vy sa zúčastňujete príbehu rodinného spolku, posväcujete rodinný spolok a deštruujete ústavný systém, kolegovia. Svojou činnosťou, posväcovaním, žiaľ, posväcujete ten príbeh,“ konštatoval Hlina. Upozornil, že strana OĽaNO má štyroch členov a ďalších neberie. Slovensko by sa podľa opozičného poslanca malo inšpirovať systémami parlamentných demokracií ako sú Nemecko, Francúzsko, či Holandsko a nevymýšľať uletené teórie, ako to robia poslanci za OĽaNO.
Návrh na zmenu volebného systému, ktorý predstavili poslanci OĽaNO, podľa Hlinu deštruuje ústavný systém. „Toto vyhovuje Smeru. Ak niekto miluje OĽaNO, tak je to Smer. Nik nie je väčším fanúšikom OĽaNO ako Smer. Im vyhovuje tá deštrukcia toho systému, jednoznačne. Oni ich majú radi, však oni sa chodia radiť spolu, ani by ste neverili, však to je zaujímavé, o tom sa v televízii nedozviete,“ vysvetlil Hlina.
Opozičný poslanec zdôraznil, že do parlamentu sa dostal kandidátke OĽaNO, ale nikdy súčasťou projektu OĽaNO nebol. „Ja som kandidoval na kandidátke OĽaNO, ktoré podľa tej deklarácie vytvorilo platformu na to, aby nezávislí mohli kandidovať. A bolo povedané, a nielen mne, vážení kolegovia, že projekt sa bude vyvíjať v čase a priestore. Po voľbe sa zistilo, že nie je potrebné sa vyvíjať v čase a v priestore. Štyria členovia úplne stačia, keď jeden z toho je bratranec a na odvolanie treba troch, čiže nebola tendencia meniť projekt v čase a v priestore a vtedy som, dovoľte mi, zhodnotil, že sa na tom podieľať nebudem,“ poznamenal Hlina.
„Tu sa ukazuje v plnej miere charakter poslanca Hlinu, ktorý teraz pľuje na projekt, vďaka ktorému sa dostal do národnej rady. Vyšplhal sa po jeho chrbte, ale treba naozaj povedať, že jemu nejde možno ani tak o tých občanov, ale ide mu o peniaze, ktoré hnutie získalo za voľby,“ reagoval poslanec OĽaNO Igor Hraško. O straníckych peniazoch podľa neho rozhoduje celý poslanecký klub.
Poslanec OĽaNO Martin Fecko sa Hlinu pýtal, prečo ich považuje za demagógov, ktorí deštruujú ústavný systém, keď v samosprávnych alebo komunálnych voľbách nezávislí kandidovať môžu. „Pán kolega, my sme vznikli preto, aby nezávislí, ktorých inak nemôžeme dať do parlamentu, aby sme ich takýmto spôsobom priviedli. Keď budú môcť kandidovať, hnutie rušíme, nie je potrebné. Veď to je základná filozofia nášho vzniku. Že sme iba štyria? Áno, robíme to minimálne zlo,“ vysvetlil Fecko.
Poslanec Smeru-SD Juraj Blanár upozornil, že pojem nezávislí kandidáti je mätúce označenie. „Pretože to nie sú nezávislí kandidáti alebo poslanci, ale sú to nestranícki. Tak, ako povedzme, my sme stranícki, pretože sme kandidovali za určitú politickú stranu, tak tí druhí sú nestranícki, ale nie sú nezávislí. Pretože aj ja sa rovnako cítim pri svojich rozhodnutiach ako nezávislý človek, a to napriek tomu, že som členom politickej strany a tak by to malo aj fungovať,“ konštatoval Blanár. Za trápny považuje Hlinov výrok, že Smer spolupracuje s OĽaNO.
Obyčajní navrhovali, aby do parlamentu mohli kandidovať aj nezávislí kandidáti po získaní 10 000 podpisov občanov. Voliči by vo voľbách do NR SR nevolili strany, ale desať kandidátov, ktorých si mohli vybrať z akýchkoľvek strán alebo nezávislých osobností. Parlament návrh neschválil.