„Zaťažujú nás prácou navyše. Nemáme na to kapacity.“ Takto opísala štátny e-bay ekonómka bratislavskej Špeciálnej základnej školy Jana Steinerová. Elektronické trhovisko funguje zatiaľ iba v skúšobnej prevádzke. V budúcom roku by však všetky verejné inštitúcie mali každý bežný tovar či službu s hodnotou nad 1000 eur povinne obstarávať elektronicky. A s tým súvisí množstvo administratívy navyše.
„V malých školách nie je raritou, že jeden človek robí ekonóma, personalistu, účtovníčku či tajomníčku. A teraz opäť niečo nové, pritom za stále rovnaký plat,“ opisuje Steinerová.
Elektronické trhovisko vo všeobecnosti víta, malo by priniesť úspory a zabrániť korupcii. Zároveň však pripustila, že je otázne, dokedy budú pracovníci v malých školách pracovné a časové zaťaženie zvládať a či nezvážia svoj odchod.
Minister vnútra Robert Kaliňák zaviedol elektronické trhovisko kvôli úsporám. No zvýšil aj administratívu.
Namiesto hodiny dva týždne
Cesta k úspore totiž vôbec nie je jednoduchá. Elektronické obstarávanie trvá až dva týždne. „Pri menších zákazkách si mohli malí obstarávatelia urobiť prieskum trhu za hodinu a dostať tovar na druhý deň,“ poznamenal Boris Kordoš z portálu eaukcie. sk. Práve časové kritérium je pritom jednou z hlavných výhod, ktoré ministerstvo vnútra vyzdvihuje na tomto antikorupčnom nástroji. Úspora času však podľa Kordoša nastane iba pri väčších zákazkách nad 20-tisíc eur. Verejné obstarávania na takéto väčšie zákazky totiž teraz trvajú zvyčajne aj dva-tri mesiace. Väčšinu zákaziek pre školy však tvoria práve tie lacnejšie.
Záleží na opise
Elektronický nákup je v porovnaní s bežným komplikovanejší aj preto, že obstarávateľ musí podrobne opísať tovar, ktorý kupuje. Ak zadá napríklad iba to, že potrebuje papier A4, očakávať môže najnižšiu kvalitu a v konečnom dôsledku môže zaplatiť aj za to, čo v skutočnosti nechcel. „Po zadaní objednávky sa už do nej vstupovať nedá. Opis musí byť úplne vyčerpávajúci. Vygenerovaná zmluva je automaticky zverejnená v Centrálnom registri zmlúv a je platná a účinná,“ odôvodnil Kordoš.
Steinerová poukazuje aj na to, že pri nákupoch neprichádzajú s nikým do kontaktu, keďže obchodujúce strany sa navzájom nepoznajú. Na objednávku reagujú dodávatelia anonymne, ten s najnižšou ponukou vyhrá. Kto s kým vlastne obchod uzavrel, sa ukáže až na zmluve. „Nevyznáme sa vo všetkom. Technické parametre napríklad pri vykurovacom systéme nevieme vždy presne opísať. Potrebujeme sa poradiť a firma nám zadarmo neporadí, ak nemá istotu, že bude mať zákazku,“ vysvetľuje riaditeľka Špeciálnej základnej školy s Materskou školou Katarína Brťková.
Zamestnanci môžu odísť
Problém v kumulovaní funkcií vidí aj partner pre audit v poradenskej spoločnosti TPA Horwath Ivan Paule. Podľa neho tlak, stres a osobná zodpovednosť za prácu, na ktorú nie sú pracovníci špecialistami, môžu ľahko viesť k odchodu zo zamestnania. Z ministerstva vnútra na druhej strane odkazujú, že školy obstarávali aj pred zavedením elektronického trhoviska, pričom práve ono im má prácu uľahčiť. „Kapacitný nápor sa oproti doterajšiemu postupu znižuje s ohľadom na odstránenie administratívnej záťaže a skrátenie procesu,“ uviedol z tlačového odboru ministerstva Ivan Netík.
Fakty o e-trhovisku
V ostrej prevádzke má byť vprvom štvrťroku 2015.
Verejná správa má cez systém nakupovať všetkybežne dostupné tovary a služby nad1000 eur.
V prípade štátu je horný limit134-tisíc eur.
Ostatní obstarávatelia majú strop207-tisíc eur.
Pristavebných prácach je horný finančný limit5,2 milióna eur.