Radovan Procházka. Snímka: TASR
Eurozóna už v tejto chvíli nemá ako Grékom pomôcť, majú to vo vlastných rukách, povedal v sobotu na tlačovej besede Bilčík a dodal, že euro bude bez Grécka silnejšie.
Pre bezpečnostnú stabilitu juhovýchodnej Európy je ale mimoriadne dôležité, aby Grécko zostalo súčasťou Európskej únie. „Je možné, že referendum ani nebude a Grécko odíde z eurozóny aj bez neho. Ak by však aj bolo úspešné, s veľkou pravdepodobnosťou povedie k pádu Tsiprasovej vlády a spôsobí v gréckej politike ešte väčší chaos. Grexit nikdy nebol bližšie,“ povedal Bilčík. Dodal, že „eurozóna je na tento vývoj pripravená podstatne lepšie ako pred niekoľkými rokmi a Slovensko vďaka absencii úzkych bankových a investičných väzieb na Grécko nečelí žiadnej zásadnej hrozbe. Domino efekt je nepravdepodobný a aj otázka záruk bude vecou ďalších vyjednávaní“.
Podľa Procházku Grexit ponúka jednu lekciu aj nám. „Ak štát príliš stučnie a spohodlnie a zrazu v ňom nemá kto platiť všetky jeho účty, nedokáže to dlhodobo zvládnuť. Je dobré na to pamätať, keď tu znova raz niekto bude chcieť zvýšiť dane, vymyslieť štátny dopravný servis alebo odrádzať ľudí od toho, aby v sporení či spotrebe dôverovali najmä svojmu úsudku“.
Skupina ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) odmietla Grécku žiadosť o predĺženie úverového programu do 5. júla, keď je v Grécku naplánované referendum o požiadavkách veriteľov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov eurozóny. Jeden z predstaviteľov uviedol, že predĺženie programu nie je možné, keďže neexistuje základ pre spoluprácu.
Grécky premiér Alexis Tsipras v sobotu vyhlásil referendum o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny. "Tieto návrhy, ktoré jasne porušujú európske pravidlá, ako aj základné práva na prácu, rovnosť a dôstojnosť, ukazujú, že cieľom niektorých našich partnerov a inštitúcií nie je životaschopná dohoda všetkých strán, ale poníženie celého národa," uviedol Tsipras v príhovore vysielanom štátnou televíziou.
Šéf Eurogroup Jeroen Dijsselbloem však v sobotu uviedol, že rozhodnutie Grécka zvolať referendum nezbavuje krajinu povinnosti splácať dlhy. „Je zodpovednosťou gréckej vlády plniť svoje záväzky, najprv voči Medzinárodnému menovému fondu (MMF). „Táto povinnosť nezmizla,“ povedal.