Pri Justičnom paláci v Bratislave má vzniknúť podzemné parkovisko. Mestskí poslanci ho tam na jeseň schválili a odchádzajúci primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD) nájomnú zmluvu minulý mesiac podpísal. Aktivisti, ktorí v lokalite začali spisovať proti garážam petíciu, sa však vzdať nechcú. Predstúpiť plánujú aj pred nové zastupiteľstvo.
Vyše 5200 štvorcových metrov parciel na Záhradníckej ulici mesto prenajalo na výstavbu garáží bratislavskému Krajskému súdu. Nájom je na 25 rokov za symbolické jedno euro ročne. Predseda súdu Ľuboš Sádovský tvrdí, že podzemné parkovisko potrebujú, lebo nedokážu riadne zabezpečiť dostupnosť služieb verejnosti, väčšina ľudí totiž do lokality príde autom. Hovorca Bratislavy Stanislav Ščepán tiež vraví, že centrum mesta má nedostatok parkovacích miest a výstavba garáží je "jedným z najmenej bolestivých riešení". Podzemné parkovisko tak má slúžiť súdu aj obyvateľom.
V lokalite sa však proti garážam začala spisovať petícia. Rozbehli ju aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene. Boja sa ničenia parku i množstva áut. Nájomná zmluva však súdu káže zachovať alebo dobudovať parčík i fontány v dnešnom rozsahu. "Kvalitná parková zeleň na reálnej pôde je neporovnateľná so zeleňou v substráte na streche podzemnej garáže, ktorá produkuje teplo, emisie, prach a hluk," oponujú signatári petície a ukazujú na strechu podzemnej garáže na Námestí Martina Benku. "Stromy pravidelne vysychajú, permanentne sa vysádzajú nové malé globózne stromčeky, ktoré po čase rovnako vyschnú," podotýkajú.
Vedenie mesta žiadali signatári petície projekt zastaviť, primátorovi pred podpisom zmluvy poslali aj otvorený list. "Teraz sme rozčarovaní a sklamaní. Vedel totiž o tom, že ľudia sú proti," povedal pre TASR aktivista Matej Vagač. Riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy podotkol, že dôvod nepodpísať zmluvu pre spomínané dôvody i po schválení poslancami nemali.
Petíciu však aktivisti spisujú medzi obyvateľmi ďalej, dnes majú podľa Vagača asi 2300 podpisov. Chcú vyzbierať aspoň 3000, aby o nej musel podľa pravidiel rokovať nový mestský parlament. "Budeme tam chcieť vystúpiť, vysvetľovať a žiadať mestských poslancov, aby sa to zmenilo. Nádej zomiera posledná. Tlak ľudí snáď vytvorí aj nejakú inú situáciu," myslí si Vagač.
Poslanci schválili garáže bez predloženého investičného zámeru. Ten musí podľa zverejneného dodatku k nájomnej zmluve Krajský súd predložiť na posúdenie a odsúhlasenie mestu do konca júna 2016. Mesto ho potom musí odsúhlasiť do konca roka 2017. Ak sa tak nestane, Bratislava môže od zmluvy odstúpiť.
Ustanovujúce rokovanie nového mestského zastupiteľstva sa bude konať vo štvrtok 11. decembra.