Voči krajinám a premiérom, ktorí majú pripravené argumenty a zohľadňujú reálnu situáciu Európskej únie, ako aj vlastnej krajiny, sa kancelárka správa vždy rovnako. Iný spôsob už má, ak sa uzavrú nejaké dohody a potom nedochádza k ich napĺňaniu, hovorí Radičová.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa včera stretla so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Robertom Ficom. Nakoľko sa počas takýchto osobných stretnutí riešia vážne problémy či už Slovenska alebo Európskej únie?
Každé rokovanie na najvyššej úrovni je vyvrcholením diplomatickej práce a práce tímov pred takýmto stretnutím. A to vrátane najvyšších reprezentantov a vrátane vlády. Sú to pripravované stretnutia s vopred dohovorenými témami a vopred jasnými stanoviskami zúčastnených strán.
Urobia sa po takýchto rokovaniach aj kroky smerom k reálnemu vyriešeniu diskutovaných otázok?
Zásadne sa dôležité témy a problémy riešia na najvyššej úrovni. To znamená hláv štátu. V závislosti od ich kompetencií sa riešia s prezidentmi alebo premiérmi. Samozrejme, hlavná dohoda je výsledkom rokovaní vrcholných predstaviteľov. Príkladom je moje rokovanie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom o premostení a prepojení plynovodu. Išlo o dôležitý projekt, ktorý bol dokonca vyhodnotený ako najlepší v rámci Európskej únie. Bola to dohoda premiérov, po ktorej následne došlo k realizačným krokom.
Aká je kancelárka na takýchto osobných rokovaniach? Je otvorenejšia?
Je vždy pripravená na rozhovor, vždy racionálna a akceptujúca argumenty druhej strany.
S Merkelovou ste sa stretli viackrát. Rozprávala sa inak, keď ste boli premiérkou?
Neviem porovnávať ostatné bilaterálne rozhovory. Môžem len porovnať jej správanie na summitoch a rozhovor nás dvoch. Môžem povedať, že voči krajinám a premiérom, ktorí majú pripravené argumenty a zohľadňujú reálnu situáciu Európskej únie, ako aj vlastnej krajiny, sa kancelárka správa vždy rovnako. Iný spôsob už má, ak sa uzavrú nejaké dohody a potom nedochádza k ich napĺňaniu.
Aká je vtedy?
Vie byť naozaj veľmi rázna a razantná.
Čo si myslíte o súčasných stretnutiach? Nakoľko sú zásadné a nakoľko ide len o priateľské stretnutia?
Európska únia a Európa ako celok prežíva veľmi kritické obdobie. Nie je kritické len z hľadiska dosahov ekonomickej krízy, ale aj z hľadiska vojny, ktorá je u našich susedov a vážneho konfliktu, ktorého sme súčasťou. Čiže diskusia o vzťahu Európskej únie a Eurázie, vrátane postavenia Ruskej federácie a krajín únie, je nevyhnutná. Každý rozhovor na túto tému je dôležitý.(mku)